Udostępnij

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do marketów: przestańcie sprzedawać kopciuchy

11.10.2016

Krakowski Alarm Smogowy apeluje do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły spalające węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie emitowanych przez nie zanieczyszczeń.

Na terenie województwa małopolskiego w sklepach i marketach budowlanych masowo sprzedawane są pozaklasowe urządzenia grzewcze nie spełniające żadnych norm emisyjnych. Instalowane obecnie kotły zanieczyszczać będą małopolskie powietrze przez najbliższe piętnaście, a nawet dwadzieścia lat. Ich sprzedaż powoduje, że programy ochrony powietrza nie przynoszą oczekiwanych efektów. W roku 2014 w Małopolsce w ramach programu dopłat zlikwidowano 3 tys. kopcących kotłów. W tym samym czasie zainstalowano aż 13 tys. nowych „kopciuchów”.

Pozaklasowe kotły nie mogą otrzymać dofinansowania ze środków funduszy ochrony środowiska właśnie ze względu na wysoki poziom emitowanych zanieczyszczeń powietrza – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Zdajemy sobie sprawę, że większość klientów prawdopodobnie nie jest świadoma, że kupowane przez nich urządzenia powiększają problem zanieczyszczenia powietrza. Czas to zmienić – mówi.

Apel Krakowskiego Alarmu Smogowego pojawia się w chwili, w której Ministerstwo Rozwoju uruchomiło proces wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego norm emisyjnych dla sprzedawanych w sklepach kotłów na paliwa stałe. Według projekt od roku 2018 do sprzedaży dopuszczone będą wyłącznie kotły spełniające restrykcyjną normę emisyjną, czyli tzw. klasę 5. Projekt rozporządzenia przechodzi obecnie etap konsultacji publicznych. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego to ważny krok w walce o czyste powietrze.

Małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną zanieczyszczenia jest dym pochodzący z ogrzewania domów węglem, drewnem w kotłach charakteryzujących się bardzo wysoką emisyjnością pyłów czy rakotwórczego benzo(a)pirenu. W Polsce zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, odpowiadają za ponad połowę całkowitych emisji pyłu (PM10) oraz blisko 90% emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Krakowski Alarm Smogowy

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.