Udostępnij

Krakowski Alarm Smogowy uruchomił portal edukacyjny dla dzieci, młodzieży i nauczycieli

09.01.2018

Pod adresem www.smog.edu.pl można znaleźć edukacyjny portal dla dzieci i młodzieży przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy. – Portal powstał w odpowiedzi na oczekiwania rodziców oraz nauczycieli, którzy szukali u nas materiałów mogących wesprzeć edukację na temat skutków oraz źródeł zanieczyszczenia powietrza – mówi Anna Dworakowska.

Portal zawiera części przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, nastolatków oraz nauczycieli. Tym ostatnim pomoże między innymi zaoszczędzić czas i urozmaicić lekcje. Znajdują się tam m.in. gotowe scenariusze lekcji, karty pracy, gry edukacyjne, audiobooki i filmy edukacyjne. Zadbano też o to, by młodzież mogła w sposób atrakcyjny i interesujący przyswoić informacje, i pokazać w jaki sposób troszczyć się o środowisko, a szczególnie o powietrze, którym wszyscy oddychamy.

– Rodzice i nauczyciele to ludzie, którzy są szczególnie zainteresowani wpływem smogu na nasze codzienne życie oraz tym, jak się przed nim chronić i zapobiegać jego powstawaniu. Od dawna docierały do nas liczne zapytania dotyczące materiałów edukacyjnych i pomocy naukowych, które mogłyby pomóc w poznaniu tematyki. Uznaliśmy, że najlepszą odpowiedzią na nie, będzie przygotowanie portalu, w którym każdy znajdzie to, czego potrzebuje – opowiada Dworakowska i podkreśla, że zmiana postaw u najmłodszych przyniesie nie tylko widoczne skutki w kolejnych latach, ale może zadziałać także „tu i teraz”. – Znamy sytuacje, kiedy to dzieci, które zapoznały się z problemem smogu poza domem, tłumaczyły rodzicom, że powinni zrezygnować z tzw. kopciuchów i nie wrzucać do pieców śmieci. Tak wpłynęły na ich zachowanie, pomogły sobie i im – dodaje.

To kolejny ciekawy „smogowy” projekt dla dzieci. Niewiele wcześniej światło dzienne ujrzała książka „Skok na smog”, którą we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym przygotowało wydawnictwo Znak Emotikon. Jej autorkami są Dorota Majkowska-Szajer i Anna Kaszuba-Dębska.

Ta ostatnia przygotowała także rysunki, animacje oraz opracowanie graficzne portalu smog.edu.pl.

Portal zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze.” LIFE14 IPE PL 021/LIFE IP MALOPOLSKA

Źródło: informacja prasowa KAS.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.