Udostępnij

Krakowski smog wisi nad Polską

04.10.2016

Większość samorządów ignoruje nałożony przez ustawę obowiązek informowania o zagrożeniu. A działacze Alarmu Smogowego – robią to w ramach programu „Obywatele dla demokracji” Fundacji im. Stefana Batorego – sprawdzali ostatnio, jak rzecz wygląda w Małopolsce, i pytali, dlaczego samorządy zaniedbują ustawowy nakaz. – Uzasadnienia były absurdalne. Zakopane odpowiedziało, że nic nie zrobiło, bo informacja była już w mediach. W Suchej był dzień wolny od pracy, a w dni wolne od pracy, wiadomo, jest wolne. Nowy Targ „dał linka na stronie WWW” – wymienia Andrzej Guła.

Na brak skutecznego informowania narzeka się niemal wszędzie. Nie wyłączając Warszawy. – Nie informowano. Nikt o tym nie wie. Władze miasta udają, że wszystko idzie ku dobremu i powietrze jest coraz lepsze. Mówi się, że to kwestia nawiewania zanieczyszczeń z zewnątrz. Wystarczy jednak rzucić okiem na mapę zanieczyszczeń, by się zorientować, że tak nie jest – mówi Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze o niedawnych bardzo wysokich przekroczeniach norm jakości powietrza w Śródmieściu. Śpiewak podkreśla, że sytuacja w stolicy jest o tyle inna niż w Krakowie, że większy udział w powstawaniu smogu mają auta. Na południu kraju smog wiąże się przede wszystkim z tzw. niską emisją z pieców domowych.

Choć Warszawa ma znacznie lepsze powietrze od Krakowa, w porównaniu z miastami zachodnimi jej sytuacja nie wygląda różowo. A większość decyzji, które trzeba by podjąć, zalicza się do tych, które rajcy uważają za niepopularne. W przypadku stolicy wyobrażenie o tym, co należałoby zrobić, mogą dać przykłady z Paryża lub Mediolanu. Jeśli chodzi o Śląsk – z Sarajewa.

Paryż mierzy się ze smogiem, który na naszej skali nim nie jest, a miasto coraz częściej decyduje się na poważne ograniczenia ruchu samochodowego. Burmistrz Mediolanu (włoski poziom alarmowy jest w wypadku smogu cztery razy niższy od naszego) z powodu przekroczenia norm jakości powietrza zdecydował się ostatnio zakazać jazdy autem po mieście w godzinach szczytu. Zaapelował także do mieszkańców, by nieco przykręcili domowe grzejniki. W Teheranie czy w Sarajewie w czasie smogu zamyka się szkoły i urzędy. Kierunek działania wskazał też Petr Kajnar, do niedawna burmistrz Ostrawy, który uznał, że prawo krajowe nie daje mu możliwości skutecznej walki ze smogiem, i pozwał do sądu władze krajowe. – Fakty pozostają faktami. W Ostrawie ludzie umierają, bo państwo nic nie robi – argumentował.

W Polsce ludzie umierają, bo państwo robi niewiele, a samorządy zamiatają sprawę pod dywan. Tymczasem oddychanie polskim powietrzem kosztuje życie – podkreślmy to jeszcze raz – 45 tys. Polaków rocznie. W tym kilkuset krakowian.

Różnica jest taka, że większość Polaków o tym nie wie.

Jeszcze.

Tekst pochodzi z Tygodnika Przegląd.

Foto: Tomasz Wełna

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.