“Tego świata już nie ma”. Mieszkanki Małopolski opowiadają o degradacji środowiska na przestrzeni lat

Podziel się:
Krok za naturą

“Pismo. Magazyn Opinii” odwiedza kobiety z 10 miejscowości w Małopolsce, chcąc poznać doświadczenia wsi, a szczególnie jej mieszkanek, odnośnie postępującej degradacji środowiska. Zachęcamy do zapoznania się z rezultatami projektu “Krok za naturą”, w tym opublikowanym dziś fotoreportażem.

“Tego świata już nie ma. Takiego, jaki poznawałam jako mała dziewczynka – z lasami pełnymi borówek, czystą wodą w potoku i snopami świeżego siana z pierwszego pokosu, z całym zagonem niebieściutkim od kwiatów…” – opowiada Wanda Szado-Kudasikowa, poetka i góralka z Nowego Targu. Jest ona jedną z bohaterek projektu „Krok za naturą”, który realizuje „Pismo. Magazyn Opinii”.

W ramach projektu odwiedzono 10 mieszkanek małopolskich miejscowości. To region, który mierzy się ze skutkami postępujących zmian klimatu, a także problemem zanieczyszczeń powietrza. Podróż po Małopolsce zaowocowała fotoreportażem pt. „Czy wiesz, jak kwitnie len?„, z tekstem Magdaleny Kicińskiej i zdjęciami Macieja Moskwy.

Powstała również m.in. wystawa plenerowa, która zawita do Warszawy (7-22 lipca) na Bulwarach Warszawskich pod Centrum Nauki Kopernik. Następnie planowane jest pojawienie się wystawy w Krakowie na Placu Wolnica (od 23 lipca do połowy sierpnia). W październiku pojawi się z kolei w Nowym Sączu przy Małopolskim Centrum Kultury Sokół.

Zofia Skwarło, fot. Maciej Moskwa/Pismo. Magazyn Opinii

Czytaj również: Zbiornik Kąty-Myscowa. Projekt za miliard sprzed stu lat

Degradacja środowiska oczami mieszkanek Małopolski

“Wśród bohaterek projektu są lokalne liderki: sołtyski, działaczki stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Zajmują się pielęgnowaniem kultury i tradycji wsi, folklorem, rękodziełem, dziedzictwem kulinarnym, ludowym śpiewem, tańcem. Nie zamykają się jednak w przeszłości, wiele ich działań to reakcja na wielką zmianę zachodzącą obecnie na polskiej wsi, która obejmuje 93% terenu całego kraju. Choć ogromna i przeobrażająca całe społeczeństwo, wciąż nie jest tematem podejmowanym w głównym nurcie debaty publicznej. Rzadko też opowiadają o niej sami zainteresowani, a jeszcze rzadziej mieszkanki wsi” – czytamy w zapowiedzi fotoreportażu.

“Oddajemy im więc głos. Co myślą o klimacie i czy zauważają jego przeobrażenia? Jak wyglądała wieś, życie na niej, uprawa roli czy hodowla zwierząt w ich dzieciństwie – a jak to wszystko wygląda dziś, jak tę zmianę postrzegają? Za czym tęsknią?” – pytają autorka i autor fotoreportażu. 

Więcej o szczegółach projektu “Krok za naturą” można przeczytać na stronach portalu “Pismo. Magazyn Opinii”.

 _

Zdjęcia: Maciej Moskwa/Pismo. Magazyn Opinii (na zdjęciach p. Wanda Szado-Kudasik i p. Elżbieta Porębska-Mędoń)

Podziel się: