Udostępnij

Poprawi się sytuacja zwierząt hodowlanych. Rząd zachęci rolników dopłatami

15.01.2024

Dzięki decyzji Ministerstwa nieco poprawi się sytuacja zwierząt hodowlanych w dużych gospodarstwach. Rolnicy, którzy zdecydują lepiej o nie zadbać, dostaną za to dodatkowe pieniądze. 

Wsparcie będzie dotyczyć tych z hodowców, którzy zdecydują się na poprawę jakości życia zwierząt, która wykracza poza obowiązujące normy prawne. Inicjatywa, wsparta unijnymi funduszami, dotyczyć będzie świń i krów.

Więcej miejsca dla zwierząt – więcej pieniędzy na koncie

Te pierwsze dostaną w jej ramach o przynajmniej 20 procent większą powierzchnię życiową w budynkach. Rolnicy, którzy zdecydują się na ten krok, otrzymają 301 złotych rocznie za jedną znajdującą się w ich gospodarstwach lochę i 24 złote za jednego tucznika. Ci, którzy udostępnią swoim zwierzętom wybieg, dostaną z kolei odpowiednio 612 złotych za lochę i 33 złote za tucznika.

Podobne regulacje będą dotyczyć krów. Ministerstwo zachęca rolników do wypasania ich przez co najmniej 120 dni w czasie okresu wegetacyjnego, za co płacić będzie 185 złotych od krowy. Dodatkowe pieniądze popłyną też do rolników, którzy zwiększą powierzchnię swoich budynków – podobnie, jak w przypadku świń. W tej sytuacji hodowcy mogą liczyć na nawet 595 złotych rocznie od osobnika. Na wszystkie te cele rząd obiecał 50 milionów euro, które chce zacząć wydawać w przyszłym roku.

Otwarte Klatki: to krok w dobrym kierunku, ale niewiele znaczący

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy inicjatywę „Otwarte Klatki”, walczącej o prawa zwierząt hodowlanych. Wiceprezeska stowarzyszenia Ilona Rabizo wypowiada się o pomyśle Ministerstwa dość chłodno:

– Każda zmiana na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt jest bardzo potrzebna, nie podoba nam się jednak, że kolejny raz ogromna ilość pieniędzy przeznaczana jest na dotowanie hodowli zwierzęcej. Konsekwencją tego jest tanie mięso, które w rzeczywistości nie jest i nie powinno być tanie. Gdyby hodowcy ponosili koszty związane z poprawą dobrostanu zwierząt, a także generowane przez siebie koszty środowiskowe, epidemiologiczne i społeczne, cena mięsa byłaby znacznie wyższa. – mówi Rabizo.

Przemysłowe hodowle szkodliwe dla klimatu

Organizacje ekologiczne i specjaliści rynku żywienia od lat zwracają uwagę na negatywny wpływ przemysłowych farm na środowisko. Ostatni raport firmy doradczej ATKearney wykazał, że nie będą one w stanie wyżywić rosnącej populacji świata. Zaleca ona przejście na roślinne zamienniki. Roślinna produkcja rolna służy dziś z kolei w większości do wyżywienia zwierząt hodowlanych – to ponad 60 procent wszystkich zbiorów.  Dla przykładu – wyprodukowanie 1 kg mięsa drobiowego pochłania 3 kg ziarna. Uprawy te dokładają się do wzrostu światowych emisji dwutlenku węgla. A przemysłowe hodowle zwierząt same w sobie mają według naukowców odpowiadać za 14,5 procenta emisji gazów cieplarnianych w skali globu.  Dlatego specjaliści od zmian klimatu zachęcają do ograniczenia ilości mięsa w diecie lub przejście na roślinny jadłospis.

Źródło zdjęcia: symbiot/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.