Udostępnij

Kruszenie betonu poprawia jakość powietrza

16.08.2017

Powyższy tytuł pewnie nieźle sprawdziłby się w ASZdzienniku, gdyby nie fakt, że to nie bujda. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stony Brook University i University of Singapore wykazało, że betonowe powierzchnie mają zdolność „wyłapywania” dwutlenku siarki i dwutlenku azotu z powietrza.
Dwutlenek siarki to jeden z głównych składników zanieczyszczeń powietrza. Jego źródłem są procesy spalania, zarówno te przemysłowe, ja k i te zachodzące w domowych kotłach. Podczas spalania paliw kopalnych zawarta w nich siarka łączy się z tlenem. Tak powstaje SO2 – bezbarwny, toksyczny gaz, podrażniający i uszkadzający drogi oddechowe. Dwutlenek azotu to gaz równie toksyczny, drażniący i szkodliwy, tyle że łatwiejszy do zidentyfikowania – posiada brunatne zabarwienie i ostry zapach przypominający woń chloru. NO2 powstaje wskutek utleniania tlenków siarki, których głównym źródłem w naszych miastach jest transport drogowy, a konkretnie: spaliny.

Beton wiąże toksyny

Choć zwykle w kontekście zmniejszania zanieczyszczeń powietrza mówi się o ograniczaniu emisji, uspokajaniu ruchu drogowego i sadzeniu drzew, to jednak okazuje się, że rozwiązania mogą nadejść również z mniej oczekiwanych kierunków. Badania przeprowadzone przez zespół nowojorskich i singapurskich naukowców pod kierownictwem dr. Alexa Orlova wykazały, że beton wchodzi w interakcję z dwutlenkiem siarki, utleniając go do siarczanów (soli lub estrów kwasu siarkowego) i eliminując z otaczającego powietrza.
Podobne zjawisko zaobserwowano w przypadku tlenków azotu, które również udało się „unieszkodliwić” w kontakcie z betonowymi powierzchniami. Uczeni testowali rozmaite materiały budowlane, w których spoiwem był cement. W badaniach wykorzystali dwie metody spektroskopowe: rozproszonego odbicia w zakresie środkowej podczerwieni (DRIFTS) i struktury bliskiej krawędzi absorpcji (XANES). Wyniki eksperymentów zostały zamieszczone na łamach „Journal of Chemical Engineering”.

Niezbędna jest zmiana strategii

Na szczęście badanie dowodzące, że beton może być pomocny w oczyszczaniu miast ze spalin nie dostarcza argumentów deweloperom. Choćby dlatego, że cementownie stanowią jedno z największych przemysłowych źródeł zanieczyszczeń atmosferycznych. Wskazuje natomiast na innowacyjny i ekologiczny sposób wykorzystania odpadów budowlanych pochodzących m.in. z rozbiórek. Betonowe odpady – twierdzi dr Orlov – mogą być przydatnym materiałem umożliwiającym częściową adsorbcję toksycznych substancji z powietrza.
Naukowiec zaznacza, że powierzchnia betonu z czasem traci zdolność pochłaniania zanieczyszczeń, jednak kruszenie tego materiału pozwala na wydobycie nowych jego warstw posiadających zdolność wiązania toksycznych gazów. Orlov zwraca też uwagę, że odpady remontowo-budowlane są tanie i powszechnie dostępne na całym świecie. Dlatego „strategia recyklingu materiału odpowiedzialnego za emisję zanieczyszczeń i wykorzystania go w działaniach proekologicznych może przyczynić się do zmiany sposobu myślenia w urbanistyce i zarządzaniu odpadami” – twierdzi uczony.
Fot. amslerPIX/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.