Udostępnij

Kryzys w Czystym Powietrzu. Posłanka o słowach ministra: „skandaliczne”

24.07.2025

Kryzys wokół Programu Czyste Powietrze (PCzP) trwa. Krytyka płynie z wielu środowisk, od prawej do lewej strony sceny politycznej. Alarmuje drastyczny, bo siedmiokrotny, spadek liczby wniosków w ciągu pierwszych trzech miesięcy od uruchomienia nowej odsłony programu, który niespodziewanie zawieszono jesienią ubiegłego roku.

Od końca marca do 30 czerwca br. wpłynęło tylko 11 160 wniosków o dotację w ramach programu. Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 roku było to 54 tys. a w 2024 roku 78 tys. Posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wystosowała w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Oszukani otrzymają wsparcie? Konkretów nie podano

Spadek zainteresowania Polek i Polaków tłumaczy się utratą zaufania społecznego po nagłym zawieszeniu PCzP oraz licznymi nieprawidłowościami finansowymi, które wyszły na jaw. Okazało się, że wielu mieszkańców Polski dotknęły problemy z odzyskaniem zainwestowanych pieniędzy. Poszkodowani mają teraz do czynienia z windykacją. Uciążliwości i nieuczciwe praktyki dotknęły zarówno rodzin w trudniejszej sytuacji finansowej, jak i firm czekających na swoje pieniądze – niektóre czekają już 11 miesięcy.

W połowie lipca Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (czyli NFOŚiGW, który jest operatorem programu), przekazała kilka informacji ws. zmian w PCzP. Poinformowała, że osoby oszukane, np. przez nierzetelnych wykonawców, zagrożone zwrotem dotacji z programu, będą mogły liczyć na pomoc państwa. Zapowiedziała, że wkrótce zaprezentowany będzie stosowny pakiet rozwiązań. Z jej wypowiedzi wynika, że windykacja środków od poszkodowanych beneficjentów będzie zawieszona.

Gosek-Popiołek zapytała czy minister Paulina Hennig-Kloska podziela zdanie Krzysztofa Bolesty. Wiceminister klimatu i środowiska w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną powiedział: „Program był zaprojektowany do eliminacji kopciuchów, a niektórzy chcą go traktować jak wehikuł do termomodernizacji polskich domów jednorodzinnych. To nie są nasze kompetencje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska”. Posłanka w komunikacie przesłanym do mediów uznała, że te słowa są „skandaliczne: i „nie do przyjęcia”. Wcześniej podobnie zareagowali eksperci zajmujący się tym obszarem.

– To uderza w fundamenty programu, który miał nie tylko likwidować kopciuchy, ale też poprawiać efektywność energetyczną domów – przypomina posłanka.

„Nie” dla termomodernizacji? Program Czyste Powietrze mija się z celem

Wiceszefowa sejmowej komisji środowiska zapytała również, czy jest to równoważne z zapowiedzią zmian w zakresie programu, kompetencji MKiŚ i przeniesienia Czystego Powietrza pod nadzór innego resortu, czy może oznacza „brak wiedzy pana sekretarza stanu”.

Odnosząc się do wypowiedzi wiceministra Bolesty, posłanka przywołała cel Programu Czyste Powietrze:„Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych”. Na lipcowym spotkaniu NFOŚiGW z dziennikarzami padła informacja o rekomendowaniu szczególnym wojewódzkim funduszom wstrzymania windykacji.

– Fundusze posłuchają, albo nie posłuchają. To tylko rekomendacja. Jestem przerażony tym, co się dzieje – mówił nam wtedy Andrzej Guła, współzałożyciel i inicjator Polskiego Alarmu Smogowego. Wyraził też rozczarowanie brakiem konkretów.

– Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. To jest niebywałe, jak szybko zniszczono zaufanie społeczne do tego ogromnie ważnego programu społecznego. Programu, który już przynosi efekty, bo nie możemy zapominać, że setki tysięcy gospodarstw domowych skorzystały z Czystego Powietrza – dodał. 

„Ogłoszono, że jednym z rozważanych rozwiązań jest czasowe wstrzymanie windykacji środków od poszkodowanych beneficjentów. Czy to oznacza wstrzymanie już rozpoczętych i przeprowadzonych windykacji przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska? Ile postępowań windykacyjnych zostało wszczętych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej od stycznia 2025 roku do teraz?” – czytamy w interpelacji.

Tymczasem NFOŚiGW poinformował o usprawnieniu rozliczeń w programie i wytycznych dla wojewódzkich funduszy.

– WFOŚiGW mają nadać najwyższy priorytet rozpatrywaniu zaległych wniosków i rozliczyć do 30 września 2025 r. wszystkie prawidłowo złożone wnioski w 2024 r. – czytamy w serwisie X.

Gosek-Popiołek: Państwo nie może przerzucać kosztów własnej nieudolności na obywateli

– Oczekuję, że zarówno MKiŚ, jak i NFOŚiGW potraktują tę sytuację z pełną powagą i udzielą rzetelnej odpowiedzi na moją interpelację – mówi posłanka zapytana o sprawę przez SmogLab.

Zaznacza również, że chce wiedzieć, jakie konkretnie działania zostaną podjęte. Wszystko po to „aby program Czyste Powietrze znów zaczął działać zgodnie z założeniami, a nie generował kolejne problemy”.

– Oczekuję też jasnego stanowiska w sprawie propozycji zgłaszanych przez organizacje społeczne. W tym Polski Alarm Smogowy i Krakowski Alarm Smogowy – dodaje palamentarzystka. Ma na myśli m.in.:

  • systemowe wsparcie dla oszukanych beneficjentów;
  • zawieszenie windykacji;
  • skuteczniejsze mechanizmy kontroli i informowania uczestników programu.

Gosek-Popiołek apeluje: – Państwo nie może przerzucać kosztów własnej nieudolności na obywateli. Potrzebujemy jasnych decyzji, sprawnych działań i odpowiedzialności instytucji. Dlatego złożyłam interpelację do Ministerstwa Klimatu z pytaniami o przyczyny opóźnień, skalę windykacji i plan naprawczy. Obywatele zasługują na konkret, nie na chaos. Będę monitorować sprawę do skutku.

– Zamierzam także zabiegać o zmiany w Czystym Powietrzu na forum Sejmu i na posiedzeniach sejmowej Komisji Ochrony Środowiska – zapowiada nasza rozmówczyni. Przyznaje, że tę kwestię należy szeroko omawiać z udziałem MKiŚ i NFOŚiGW.

Jak ustosunkuje się do tego resort minister Pauliny Hennig-Kloski? Do sprawy będziemy wracać.

Zdjęcie tytułowe: anatoliy_gleb/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Współzałożyciel SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.