Udostępnij

Krzeszowice chcą być uzdrowiskiem. Najpierw jednak muszą zwalczyć smog

21.02.2020

Na najbliższym posiedzeniu rady miasta w podkrakowskich Krzeszowicach odbędzie się głosowanie nad apelem do władz województwa małopolskiego. Radni chcą, by sejmik wprowadził ograniczenia dotyczące kotłów w nowych i już istniejących budynkach. To może być ważnym krokiem w stronę polepszenia jakości powietrza w gminie, która jest częścią krakowskiego obwarzanka. A także szansą na odzyskanie statusu uzdrowiska.

Rada Miasta Krzeszowice nad apelem, którego inicjatorem jest burmistrz Wacław Grzegorczyk, będzie głosować już w najbliższy czwartek, 27 lutego. Radni domagają się, by sejmik małopolski wprowadził dla gminy obostrzenia dotyczące ogrzewania zarówno nowobudowanych, jak i już istniejących budynków. W projekcie znalazły się następujące postulaty:

  • dopuszczenie wyłącznie gazu, oleju opałowego i warunkowo biomasy dla nowych budynków od 1 września 2022 r.
  • dopuszczenie wyłącznie gazu, oleju opałowego i warunkowo  biomasy dla istniejących budynków od 1 września 2029 r.
  • likwidacja kotłów na biomasę w ciągu pięciu lat od momentu, kiedy pojawi się możliwość podłączenia do sieci gazowej.

Jak czytamy w projekcie, rada jest „zaniepokojona stanem powietrza na terenie gminy”, a o zmiany apeluje „w trosce o dobro wspólnoty samorządowej, a w szczególności o zdrowie mieszkańców”. To, jak oceniają sami mieszkańcy, spora zmiana w nastawieniu włodarzy do problemu smogu. I szansa na polepszenie jakości powietrza w Krzeszowicach.

Apel radnych powstał po złożeniu przez Krzeszowicki Alarm Smogowy razem z grupą mieszkańców petycji pod koniec ubiegłego roku. Domagali się instalacji czujników smogu we wszystkich częściach gminy, przeprowadzania kontroli palenisk, wprowadzenia usystematyzowanych działań w szkołach i przedszkolach w razie przekroczenia norm jakości powietrza, a także pomocy najuboższym w wymianie pieców. W piśmie mieszkańcy postulowali także, aby burmistrz zwrócił się do zarządu województwa z apelem o zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania domów.

Debata o smogu w Krzeszowicach ciągnie się od lat – są częścią tzw. obwarzanka krakowskiego, czyli duszącą się smogiem gminą położoną niedaleko stolicy Małopolski. Dla przykładu: w czwartek, 20 lutego, według danych Airly, o godzinie 20 stężenie pyłów PM10 wynosiło tam 224 mikrogramy na metr sześcienny, czyli ponad 400 procent normy. O 1 w nocy w Tenczynku (gmina Krzeszowice) stężenie PM10 wyniosło 238 mikrogramów na metr sześcienny.

W ubiegłym roku powstał Krzeszowicki Alarm Smogowy (KAS), który na wiosnę zebrał tysiąc podpisów pod petycją do władz gminy o szybsze i bardziej zdecydowane działania antysmogowe.

Obecnie, jak informuje Łukasz Kidoń z KAS, w całej gminie zostały 4 tysiące bezklasowych pieców do wymiany.

W obecnym tempie wymienianie starych pieców może potrwać nawet 30 lat. Gmina musi przyspieszyć, jeśli nadal będzie chciała odzyskać status uzdrowiska, który utraciła w latach 60. XX wieku. Jak informuje „Dziennik Polski„, urząd zlecił doradczej firmie ProRegio opracowanie koncepcji powrotu do działalności uzdrowiskowej, płacąc za to 60 tys. zł. Przeprowadzono również konsultacje z mieszkańcami – aż 90 proc. z nich opowiedziało się za tym pomysłem. Krzeszowice mają źródła wód mineralnych, a także parki i ścieżki spacerowe.

„- Miasto uzdrowiskowe powinno mieć szpital uzdrowiskowy lub zakład przyrodoleczniczy – mówi [specjalista ProRegio] Grzegorz Godziek. Uważa, że taka inwestycja jest dostępna. Niekoniecznie poprzez budowę zakładu przez samorząd, ale prywatnych inwestorów, z ich pomocą mogłaby powstać także pijalnia wody i tężnia oraz basen, który jest już w planach” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Przeszkodą na drodze do stania się uzdrowiskiem jest oczywiście smog. Jeśli gmina poradzi sobie z nim stosunkowo szybko, to, według informacji lokalnej strony Krzeszowice Online, odzyskanie dawnego statusu byłoby możliwe już za pięć lat.

Zdjęcie: Przemyslaw Reinfus /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.