Udostępnij

Krzeszowice chcą być uzdrowiskiem. Najpierw jednak muszą zwalczyć smog

21.02.2020

Na najbliższym posiedzeniu rady miasta w podkrakowskich Krzeszowicach odbędzie się głosowanie nad apelem do władz województwa małopolskiego. Radni chcą, by sejmik wprowadził ograniczenia dotyczące kotłów w nowych i już istniejących budynkach. To może być ważnym krokiem w stronę polepszenia jakości powietrza w gminie, która jest częścią krakowskiego obwarzanka. A także szansą na odzyskanie statusu uzdrowiska.

Rada Miasta Krzeszowice nad apelem, którego inicjatorem jest burmistrz Wacław Grzegorczyk, będzie głosować już w najbliższy czwartek, 27 lutego. Radni domagają się, by sejmik małopolski wprowadził dla gminy obostrzenia dotyczące ogrzewania zarówno nowobudowanych, jak i już istniejących budynków. W projekcie znalazły się następujące postulaty:

  • dopuszczenie wyłącznie gazu, oleju opałowego i warunkowo biomasy dla nowych budynków od 1 września 2022 r.
  • dopuszczenie wyłącznie gazu, oleju opałowego i warunkowo  biomasy dla istniejących budynków od 1 września 2029 r.
  • likwidacja kotłów na biomasę w ciągu pięciu lat od momentu, kiedy pojawi się możliwość podłączenia do sieci gazowej.

Jak czytamy w projekcie, rada jest „zaniepokojona stanem powietrza na terenie gminy”, a o zmiany apeluje „w trosce o dobro wspólnoty samorządowej, a w szczególności o zdrowie mieszkańców”. To, jak oceniają sami mieszkańcy, spora zmiana w nastawieniu włodarzy do problemu smogu. I szansa na polepszenie jakości powietrza w Krzeszowicach.

Apel radnych powstał po złożeniu przez Krzeszowicki Alarm Smogowy razem z grupą mieszkańców petycji pod koniec ubiegłego roku. Domagali się instalacji czujników smogu we wszystkich częściach gminy, przeprowadzania kontroli palenisk, wprowadzenia usystematyzowanych działań w szkołach i przedszkolach w razie przekroczenia norm jakości powietrza, a także pomocy najuboższym w wymianie pieców. W piśmie mieszkańcy postulowali także, aby burmistrz zwrócił się do zarządu województwa z apelem o zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania domów.

Debata o smogu w Krzeszowicach ciągnie się od lat – są częścią tzw. obwarzanka krakowskiego, czyli duszącą się smogiem gminą położoną niedaleko stolicy Małopolski. Dla przykładu: w czwartek, 20 lutego, według danych Airly, o godzinie 20 stężenie pyłów PM10 wynosiło tam 224 mikrogramy na metr sześcienny, czyli ponad 400 procent normy. O 1 w nocy w Tenczynku (gmina Krzeszowice) stężenie PM10 wyniosło 238 mikrogramów na metr sześcienny.

W ubiegłym roku powstał Krzeszowicki Alarm Smogowy (KAS), który na wiosnę zebrał tysiąc podpisów pod petycją do władz gminy o szybsze i bardziej zdecydowane działania antysmogowe.

Obecnie, jak informuje Łukasz Kidoń z KAS, w całej gminie zostały 4 tysiące bezklasowych pieców do wymiany.

W obecnym tempie wymienianie starych pieców może potrwać nawet 30 lat. Gmina musi przyspieszyć, jeśli nadal będzie chciała odzyskać status uzdrowiska, który utraciła w latach 60. XX wieku. Jak informuje „Dziennik Polski„, urząd zlecił doradczej firmie ProRegio opracowanie koncepcji powrotu do działalności uzdrowiskowej, płacąc za to 60 tys. zł. Przeprowadzono również konsultacje z mieszkańcami – aż 90 proc. z nich opowiedziało się za tym pomysłem. Krzeszowice mają źródła wód mineralnych, a także parki i ścieżki spacerowe.

„- Miasto uzdrowiskowe powinno mieć szpital uzdrowiskowy lub zakład przyrodoleczniczy – mówi [specjalista ProRegio] Grzegorz Godziek. Uważa, że taka inwestycja jest dostępna. Niekoniecznie poprzez budowę zakładu przez samorząd, ale prywatnych inwestorów, z ich pomocą mogłaby powstać także pijalnia wody i tężnia oraz basen, który jest już w planach” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Przeszkodą na drodze do stania się uzdrowiskiem jest oczywiście smog. Jeśli gmina poradzi sobie z nim stosunkowo szybko, to, według informacji lokalnej strony Krzeszowice Online, odzyskanie dawnego statusu byłoby możliwe już za pięć lat.

Zdjęcie: Przemyslaw Reinfus /Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.