Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego poparł nowelizację uchwały antysmogowej. Wprowadza ona zakaz instalacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Nowe przepisy dotyczą wybranych miast i miejscowości uzdrowiskowych w województwie i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego przegłosowano nowelizację zaostrzającą wojewódzką uchwałę antysmogową, wprowadzając ograniczenia dla urządzeń na paliwa stałe. Jak czytamy na stronach Urzędu Marszałkowskiego, powodem przyjęcia zmian była „konieczność przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza”.
Co się zmieni? Zgodnie z przegłosowaną nowelizacją, w wybranych miastach i miejscowościach od 1 stycznia 2022 roku zakazane będzie instalowanie urządzeń na paliwa stałe, jeśli istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Wprowadzany zakaz obejmie największe miasta województwa (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz), miasta uzdrowiskowe (Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec-Zdrój) oraz Nakło nad Notecią.
„Zmiany dotyczą miast prezydenckich regionu, miast uzdrowiskowych, a także Nakła nad Notecią. Zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku i dotyczą nowo powstających budynków” – komentuje Agnieszka Sosnowska z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, cytowana przez Radio PiK.
Alternatywy wobec paliw stałych
Celem nowelizacji jest więc spowodowanie, że w wybranych miejscach nie będą instalowane urządzenia na paliwa stałe, jeśli dostępne są alternatywy. Nie jest jednak tak, że mieszkańcy na terenach objętych zmianami będą musieli korzystać z ciepła miejskiego lub gazu. W nowych budynkach mogą się bowiem znaleźć na przykład pompy ciepła.
„Warto zauważyć, że przymusu podłączenia się do sieci ciepłowniczej nie ma wtedy, gdy inwestor wybierze rozwiązane oparte na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE)” – podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego, cytowana przez Express Bydgoski.
Uchwała antysmogowa a reszta województwa
Choć przyjęta nowelizacja obejmuje jedynie wybrane miasta i miejscowości, treść uchwały antysmogowej dotyczy także reszty województwa. Przyjęty przed dwoma laty dokument wprowadza zakaz stosowania pozaklasowych kotłów od 1 stycznia 2024 roku. Do 1 stycznia 2028 wyeliminowane mają zostać natomiast urządzenia klasy trzeciej i czwartej.
Niewykluczone jednak, że w okolicach 2030 roku jakiekolwiek urządzenia węglowe będą musiały zniknąć z terenów miejskich. Tak zakłada bowiem opublikowany pod koniec marca dokument Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku, o której szczegółowo informowaliśmy TUTAJ. Tereny poza miastem taki los miałby spotkać dekadę później. Póki co jednak założenia PEP 2040 w tym zakresie nie znalazły odzwierciedlenia w przepisach prawa.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Zoran Photographer