Udostępnij

Kujawsko-pomorskie zaostrza uchwałę antysmogową. Na liście 8 miast

01.09.2021

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego poparł nowelizację uchwały antysmogowej. Wprowadza ona zakaz instalacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Nowe przepisy dotyczą wybranych miast i miejscowości uzdrowiskowych w województwie i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego przegłosowano nowelizację zaostrzającą wojewódzką uchwałę antysmogową, wprowadzając ograniczenia dla urządzeń na paliwa stałe. Jak czytamy na stronach Urzędu Marszałkowskiego, powodem przyjęcia zmian była „konieczność przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza”.

Co się zmieni? Zgodnie z przegłosowaną nowelizacją, w wybranych miastach i miejscowościach od 1 stycznia 2022 roku zakazane będzie instalowanie urządzeń na paliwa stałe, jeśli istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Wprowadzany zakaz obejmie największe miasta województwa (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz), miasta uzdrowiskowe (Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec-Zdrój) oraz Nakło nad Notecią.

„Zmiany dotyczą miast prezydenckich regionu, miast uzdrowiskowych, a także Nakła nad Notecią. Zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku i dotyczą nowo powstających budynków” – komentuje Agnieszka Sosnowska z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, cytowana przez Radio PiK.

Alternatywy wobec paliw stałych

Celem nowelizacji jest więc spowodowanie, że w wybranych miejscach nie będą instalowane urządzenia na paliwa stałe, jeśli dostępne są alternatywy. Nie jest jednak tak, że mieszkańcy na terenach objętych zmianami będą musieli korzystać z ciepła miejskiego lub gazu. W nowych budynkach mogą się bowiem znaleźć na przykład pompy ciepła.

„Warto zauważyć, że przymusu podłączenia się do sieci ciepłowniczej nie ma wtedy, gdy inwestor wybierze rozwiązane oparte na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE)” – podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego, cytowana przez Express Bydgoski.

Uchwała antysmogowa a reszta województwa

Choć przyjęta nowelizacja obejmuje jedynie wybrane miasta i miejscowości, treść uchwały antysmogowej dotyczy także reszty województwa. Przyjęty przed dwoma laty dokument wprowadza zakaz stosowania pozaklasowych kotłów od 1 stycznia 2024 roku. Do 1 stycznia 2028 wyeliminowane mają zostać natomiast urządzenia klasy trzeciej i czwartej.

Niewykluczone jednak, że w okolicach 2030 roku jakiekolwiek urządzenia węglowe będą musiały zniknąć z terenów miejskich. Tak zakłada bowiem opublikowany pod koniec marca dokument Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku, o której szczegółowo informowaliśmy TUTAJ. Tereny poza miastem taki los miałby spotkać dekadę później. Póki co jednak założenia PEP 2040 w tym zakresie nie znalazły odzwierciedlenia w przepisach prawa.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Zoran Photographer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.