Udostępnij

„Las społeczny między autostradą, a linią kolejową”. Kuriozalne propozycje leśników

29.10.2024

Lasy Państwowe nie były gotowe do prawdziwej i rzetelnej rozmowy ze stroną społeczną. Wygrała obawa o kwestie ekonomiczne, która była głównym powodem braku chęci do dyskusji – tak radczyni prawna Dominika Bobek komentuje brak kompromisu między przedstawicielami Lasów Państwowych a stroną społeczną w sprawie lasów społecznych wokół Krakowa.

Wczoraj zakończyły się obrady zespołu do spraw lasów społecznych wokół Krakowa. W ich trakcie nie udało się osiągnąć kompromisu pomiędzy przedstawicielami Lasów Państwowych a stroną społeczną.

Przegłosowana została propozycja, która zakłada przeznaczenie pod lasy społeczne tylko tylko ok. 14 proc. powierzchni wszystkich czterech nadleśnictw sąsiadujących z Krakowem. Pomija przy tym takie kluczowe z punktu widzenia wodochronności lasy, takie jak Puszcza Dulowska czy większość Puszczy Niepołomickiej. Ta ostatnia, tak ogromnie popularna wśród mieszkańców Krakowa, ujęta została w ostatecznej propozycji wyłącznie w niewielkim fragmencie.

10 organizacji przeciwko propozycji lobby drzewnego

Autorem przyjętej propozycji jest osoba znana w Krakowie z lobbowania za zniesieniem zakazu palenia drewnem. Poparły ją tylko dwie inne organizacje – obie w działalności zależne są od nadleśnictw lub ściśle z nimi współpracują. Nie zyskała natomiast poparcia pozostałych 10 organizacji pozarządowych, przyrodników oraz niezależnych ekspertów uczestniczących w procesie.

Jak wyglądała propozycja przedstawiona przez większość organizacji społecznych, ekspertów i przyrodników? Przewidywała przeznaczenie na lasy społeczne ponad 70 proc. powierzchni nadleśnictw wokół Krakowa. Ten obszar został wyznaczony po kompleksowej i rzetelnej analizie siedmiu kryteriów oraz po uwzględnieniu głosów mieszkańców i mieszkanek Krakowa oddanych w ramach przeprowadzonych ankiet. Ponad 900 zgłoszeń pokazało, gdzie znajdują się lasy ważne dla mieszkańców.

Lasy społeczne w kształcie proponowanym przez organizacje społeczne i przyrodników spełniałby nie tylko funkcje kulturowe czy rekreacyjnie, ale też ekosystemowe dla lokalnej społeczności, jak funkcja wodochronna Puszczy Niepołomickiej czy Dulowskiej. Funkcja ta wiąże się z zatrzymaniem wody w lesie po to, by zwiększać zasoby wód podziemnych, łagodzić skutki powodzi w dolinach rzek i suszy oraz zwiększać powierzchnię obszarów podmokłych. 

Kuriozalne propozycje Lasów Państwowych. „Las społeczny na… stadionie”

Warto pamiętać bowiem, że lasy społeczne to nie tylko „ładne lasy na popołudniowy spacer” – to też lasy, które zapewniają inne funkcje niezbędne dla ludzi, takie jak właśnie ochrona wody, ale też ochrona przed hałasem czy przed zanieczyszczeniem powietrza. Te funkcje są niezwykle istotne, zwłaszcza dla samorządów i lokalnych społeczności bezpośrednio sąsiadujących z lasem, które będą czerpać z istnienia tych lasów zdecydowanie największe korzyści.

Gmina na terenie której lub w sąsiedztwie której znajdzie się taki las, stanie się atrakcyjnym miejscem do życia i do zamieszkania. Wielka szkoda, że biorącym udział w obradach samorządowcom zabrakło umiejętności dostrzeżenia szans płynących dla gmin i ich mieszkańców. Zwłaszcza, że lasy społeczne nie będą obciążeniem dla samorządów – w dalszym ciągu będą przecież zarządzane przez Lasy Państwowe.

Co będzie działo się dalej? Raport z obrad zawierający zgłoszone propozycje zostanie przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Mamy nadzieję, że ministerstwo rzetelnie zapozna się ze wszystkimi, w tym społeczną, a także przeanalizuje uwagi złożone w tym procesie. Liczymy na merytoryczną ocenę wszystkich propozycji w oparciu o kryteria przygotowane wcześniej przez ministerstwo. Czekamy na dalsze kroki i wysłuchanie strony społecznej przez resort środowiska.

Przystąpiliśmy do tego procesu z nadzieją, że piękne i wartościowe lasy staną się lasami dla ludzi, w których ograniczona zostanie wycinka. Tymczasem w Krakowie pojawiały się tak kuriozalne propozycje jak ta nadleśniczego w Niepołomicach, żeby lasy społeczne wyznaczyć m.in. między autostradą a linią kolejową, na kilku niewielkich fragmentach łąk, pastwisk i gruntów ornych, a nawet na… stadionie LKS Zryw w Szarowie. Byłoby wielką szkodą, gdyby sztandarowy projekt ministerstwa skończył się fiaskiem, bo rządzący zadowolą się niechętnie oddawanymi ludziom skrawkami, na których nie zależy Lasom Państwowym.

Autorką komentarza jest Dominika Bobek, radczyni prawna z Frank Bold specjalizująca się w prawie ochrony przyrody, prawie wodnym oraz postępowaniach dotyczących oceny oddziaływania na środowisko. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Maciej Bledowski

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.