Udostępnij

Lasy Państwowe: Po 100 latach puszczyk uralski wrócił do Katowic

13.12.2023

Strona lasów państwowych poinformowała, że po 100 latach do stolicy województwa śląskiego wrócił puszczyk uralski.

Ornitologiczna sensacja była utrzymywana w tajemnicy od wiosny – już wtedy leśnicy zauważyli parę lęgową puszczyków w Rezerwacie przyrody Lesie Murcowskim. Bali się jednak, że przyciągnie zbyt wielu gapiów, którzy wystraszą ptaki.

Dziś mogę powiedzieć, że gniazdo zostało założone w leśnictwie Murcki i szczęśliwie doczekaliśmy wyprowadzenia dwójki młodych. Istnieje duża szansa, że w przyszłym roku w Katowicach dochowamy się już drugiego pokolenia puszczyków – mówi Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie.*

Puszyk uralski to gatunek dużego, drapieżnego ptaka. Rozmiarami dorównuje puchaczowi. Występuje  w dwóch formach barwnych – białoszarej i żółtobrązowej. Waga samców waha się w granicach 500–900 g. Samice są większe i ważą ok. 600–1300 g.

„W murckowskim lesie puszczyki znalazły idealne warunki do życia – bukowy, zwarty drzewostan z licznymi podłamaniami koron z dziuplami w szczytowej partii pnia” – czytamy na stronie Lasów Państwowych. Leśnicy przekonują, że  te warunki są wręcz książkowe. Jednocześnie przyznają, że dla nich samych odkrycie pary puszczyków zaledwie kilka kilometrów od centrum Katowic było sporym zaskoczeniem.

Obecnie trwa okres łączenia się w pary i znajdowania odpowiednich miejsc do gniazdowania. Puszczyki – w przeciwieństwie np. do bociana czarnego – nie zakładają gniazd co roku w tych samych miejscach. Trudno więc wyznaczyć strefę ochronną. To sprawia, że dbanie o puszczyki jest dla leśników wyzwaniem – najważniejsze jest, żeby zapewnić im spokój.

Europejską populację ocenia się na kilkaset par, gatunek ten objęty jest ochroną gatunkową ścisłą. Puszczyki można najczęściej zaobserwować w borach Północnej Europy i syberyjskiej tajgi – aż po Sachalin, Wyspy Japońskie i Koreę Północną. Występuje również w Karpatach, w wysokogórskich lasach na Bałkanach, rzadziej w Alpach. W Polsce można go spotkać na północno-wschodnich krańcach oraz w górach. W Katowicach nie widziano go od 100 lat.

*źródło: Lasy Państwowe

Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.