Udostępnij

Lato w Australii trwa o miesiąc dłużej niż w latach 50. „Ekstremalne upały są śmiertelnym zagrożeniem”

03.03.2020

Jak wynika z danych australijskiego Bureau of Meteorology, w ostatnich dziesięcioleciach istotnym zmianom uległ przebieg tamtejszych pór roku. Znacząco wydłużyło się lato, natomiast skróceniu uległa zima.

Według organizacji Australia Institute, która przeanalizowała dane pochodzące z 70 australijskich stacji meteorologicznych, pogoda charakterystyczna dla pory letniej występuje współcześnie znacznie częściej niż miało to miejsce jeszcze w latach 50-tych XX wieku.

W opublikowanym przed kilkoma dniami raporcie porównane zostały dane pogodowe z dwóch ostatnich dekad oraz połowy zeszłego wieku. Okazuje się, że temperatury charakterystyczne dla lata występowały średnio przez 31 dni dłużej, natomiast typowe dla zimy – o 23 dni krócej niż w latach 50.

Australijczycy doświadczają więc dziś lata, które jest dwukrotnie dłuższe niż zima.

Badacze podkreślają, że charakterystyczne jeszcze do niedawna trzymiesięczne lato wydłużyło się o miesiąc, zwiększając zagrożenie suszą i związanymi z nią pożarami.

„Po najgorętszym odnotowanym lecie, nieustannie słyszymy od starszych Australijczyków, że lato nie jest takie jak kiedyś. I mają rację. (…) Globalne ocieplenie już dziś sprawia, że australijskie lata są dla nas próbą znacznie dłuższą i bardziej niebezpieczną niż dawniej. Ekstremalne upały są najbardziej śmiertelnym ze wszystkich naturalnych zagrożeń. Były odpowiedzialne za więcej zgonów w Australii niż wszystkie inne naturalne zagrożenia razem wzięte” – powiedział Richie Merzian, dyrektor programowy ds. klimatu i energii w Australia Institute.

___

Z pełnym raportem Australia Institute można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/kwest

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.