Udostępnij

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca: smog powoduje zawały i udary mózgu

24.10.2016

Kiedy stężenie pyłów jest duże, w szpitalach wzrasta liczba pacjentów z zawałami serca i udarami mózgu – tego dowiedli lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Zespół pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora we współpracy z Zakładem Biostatystyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził rozległe badania w całej Aglomeracji Śląskiej, sprawdzając, jak smog wpływa na zdrowie mieszkańców.

– Pomysł pojawił się już jakiś czas temu, jeszcze na kole naukowym. Razem z innymi studentami napisaliśmy projekt badań sprawdzających korelację między smogiem a chorobami wieńcowymi – tłumaczy Aneta Ciślak, lekarka ze Śląskiego Centrum Chorób Serca,  uczestnicząca w badaniu – Potem postanowiliśmy rozszerzyć nasze prace – dodaje.

Lekarze połączyli dane z Narodowego Funduszu Zdrowia, obejmujące 600 tysięcy pacjentów leczących się z powodu chorób serca, układu krążenia lub udaru mózgu z informacjami z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu oraz alertach smogowych. – W ten sposób, używając specjalnego algorytmu, badaliśmy częstość zawałów, udarów, innych powikłań kardiologicznych, a także śmiertelność podczas alarmów smogowych. Pod uwagę wzięliśmy wpływ dziennego stężenia dwutlenku siarki, tlenków azotu, czadu i pyłów zawieszonych – tłumaczy Aneta Ciślak.

Okazuje się, że podczas wysokiego poziomu tlenków azotu w szpitalach pojawia się o 12 proc. więcej chorych z zawałem serca. Ryzyko zawału zwiększa się także przy niższych wartościach ciśnienia atmosferycznego.

To nie wszystko – o 16 proc. rośnie liczba udarów mózgu. – Wyższe prawdopodobieństwo udaru mózgu związane było z wyższymi stężeniami tlenku azotu, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłów PM10, mniejszą prędkością wiatru  oraz ogłoszeniem alarmu smogowego 3 i 5 dni przed udarem – czytamy w opisie wyników badań.

Więcej jest też pacjentów z zatorowością płucną – o 18 proc. Hospitalizacje z tego powodu były częstsze  w przypadku wyższego stężenia tlenku i dwutlenku azotu, niższego stężenia ozonu i wyższej wilgotności powietrza. Te same czynniki powodowały, że w śląskich szpitalach pojawiali się pacjenci z migotaniem przedsionków.

W czasie, kiedy powietrze jest bardziej zanieczyszczone, więcej pracy mają także lekarze pierwszego kontaktu. Więcej wizyt w poradniach POZ odbywa się, kiedy stężenie tlenku i dwutlenku azotu, a także tlenku węgla i pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 jest wyższe. Ta tendencja utrzymuje się też w czasie alarmu smogowego i nawet do 14 dni po nim.

Lekarze przeanalizowali także dane dotyczące umieralności: podczas alarmu smogowego, umiera o 6 procent więcej osób.  Taka tendencja ciągnie się przez kolejnych kilkanaście dni –  nawet w dwa tygodnie po alarmie smogowym na Śląsku wciąż notuje się więcej zgonów niż zwykle.

– To pierwsze takie badanie w Polsce, na tak dużej populacji. Województwo Śląskie było idealnym polem do analiz, bo zajmuje około 4 procent powierzchni Polski, a emituje 50 proc. zanieczyszczeń. Jest najbardziej zanieczyszczonym regionem – mówi zaangażowany w badania prof. Lech Poloński.

Specjaliści po zakończeniu tych badań chcą iść dalej i sprawdzić, która grupa wiekowa jest najbardziej narażona na choroby wywołane smogiem. – Według doniesień, duże stężenie zanieczyszczeń najgorzej znoszą osoby starsze. Chcemy to sprawdzić i przebadać –  dodaje Ciślak.

Lekarze podkreślają, że za zanieczyszczenie odpowiedzialni są zwykle sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do tego, czym palą w piecach. A im dłużej mamy kontakt z zatrutym powietrzem, tym większe prawdopodobieństwo, że zachorujemy.

Opracowanie wyników jest obecnie przygotowywane do publikacji.

 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.