Udostępnij

Leśnicy chwalili się bocianami czarnymi, potem utrudnili im zakładanie gniazd. Winne wycinki?

31.07.2020

Chodzi o bociany czarne z terenów nadzorowanych przez Nadleśnictwo w Kutnie. Społecznicy twierdzą, że leśnicy wykarczowali okolice ich gniazdowania. Przez to ptaki nie mogły osiąść w znanych im miejscach. Lasy Państwowe odpowiadają, że bociany nie korzystały z drzew w okolicach wycinek od kilku lat.

Bociany z okolic Kutna można obserwować w internecie od 2016 roku. Kamery ustawione przez nadleśnictwo pokazują ich codzienne życie, a transmisje obserwują tysiące osób. Niestety, ptakom coraz trudniej uwić sobie gniazdo. To dlatego, że niedaleko miejsc ich bytowania leśnicy wycięli duże połacie lasu.

Sprawę monitorowała inicjatywa Komitet Ochrony Orłów. Jej członkowie donosili, że bociany nie miały szans, by zasiedlić okolicę, która kiedyś była ich domem. Według społeczników stało się tak przez wycinki. W okolicy dwóch miejsc gniazdowania ptaków prowadziło je Nadleśnictwo Kutno. Bociany nie czują się teraz bezpiecznie i omijają drzewa, które wcześniej były ich schronieniem – przekonują aktywiści.



Czytaj również: Susza zmusiła bociany do uśmiercenia swojego dziecka. “Rodzic zwiększył szanse pozostałych”

„Bociany nie zajęły i nie odbudowały gniazda. Najbliższe otoczenie zostało całkowicie zmienione. Wycięte drewno leży nadal w dużej ilości niesprzedane” – czytamy w facebookowym wpisie Komitetu na temat jednego z wykarczowanych miejsc. Organizacja krytykuje Nadleśnictwo również za brak zgłoszenia miejsc gniazdowania ptaków do ochrony.

– Czarny bocian, w odróżnieniu od białego, to bardzo płochliwy ptak. Nie będzie czuł się pewnie, jeśli widzi, że takie miejsce jest odsłonięte i raczej je opuści – przekonuje Tomasz Przybyliński z Komitetu Ochrony Orłów.  

Sprawę skomentowała również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. W odpowiedzi na post Komitetu jej przedstawiciele piszą, że miejscowy leśniczy od 2017 nie zgłaszał obecności bociana czarnego w tamtym miejscu. Mimo wszystko Dyrekcja zapewnia, że sprawdza sytuację i wyciągnie konsekwencje wobec swoich pracowników.

– Ale nawet jeśli ptaków nie było tam przez kilka lat, to należy takie miejsce zostawić w spokoju – odpiera Przybyliński. – Ptaki mogą znowu zająć tam gniazdo i wrócić w takie miejsce nawet w ciągu pięciu lat, o czym można przeczytać w pracy prof. Piotra Zielińskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Nie można generalizować, z wieloma leśnikami współpracuje się dobrze, postępują rozsądnie. Nie można tego w tym przypadku niestety powiedzieć o Nadleśnictwie Kutno, które nie zasięgnęło opinii specjalistów i postąpiło lekkomyślnie. To przykry, bolesny wypadek – podsumowuje ornitolog.   

Źródło zdjęcia: Ondrej Prosicky / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.