Udostępnij

„Lex Izera”. Czy prezydenckie weto uratuje tysiące drzew?

15.08.2021

Po tym jak 6 sierpnia Senat odrzucił specustawę nazywaną „Lex Izera” ta wróciła do Sejmu. Już 11 sierpnia w cieniu ogólnego poruszenia związanego z inną kontrowersyjną ustawą – „Lex TVN”, koalicja rządowa przegłosowała specustawę o „szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych”. Teraz czeka tylko na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. Organizacje pozarządowe apelują, aby prezydent ustawy nie podpisywał.

Wycinka w imię „ekologii”

Sprawę „Lex Izera” szeroko opisywaliśmy pod koniec lipca, kiedy w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm. Według rządzących nowe przepisy mają umożliwić rozwój gospodarczy dwóch miast: Jaworzna i Stalowej Woli. W pierwszym mieście ma powstać fabryka polskiego samochodu elektrycznego. Druga lokalizacja owiana jest tajemnicą. Mówi się o fabryce mikroprocesorów koreańskiego inwestora, ale informacja ta nie została potwierdzona. Cena środowiskowa za realizację tych zapowiedzi będzie gigantyczna, bo do wycinki może pójść nawet 1250 hektarów lasów.

 class=
Wyniki sejmowego głosowania. Teraz tylko prezydenckie weto może zatrzymać „Lex Izera”

Czytaj również: Jaka jest prawdziwa skala wycinki drzew w Polsce?

„Lex Izera” – weto czy podpis?

„Ustawa całkowicie ignoruje postępujący kryzys klimatyczny oraz przyrodniczy i będzie się przyczyniać do ich pogłębienia” – czytamy we wspólnym oświadczeniu Koalicji Klimatycznej oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Organizacje pozarządowe nie zostawiają na nowych przepisach suchej nitki. Przede wszystkim, proces procedowania „Lex Izera” określają jako skandaliczny. Wskazują również, że pominięto konsultacje społeczne, a sama ustawa jest zagrożeniem dla polskiej przyrody, ochrony bioróżnorodności i klimatu. NGO’s podkreślają też, że w Polsce można znaleźć tysiące zdegradowanych terenów poprzemysłowych, na których planowane inwestycje można wykonać bez ingerencji w środowisko. Dlatego apelują do Prezydenta Dudy, o weto w sprawie „Lex Izera”.

Ignorowanie głosu nauki

„Dwa dni po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w bardzo obrazowy sposób ostrzega światowych przywódców i nas wszystkich przed katastrofą klimatyczną, Sejm przyjął Lex Izera, czyli ustawę pozwalającą karczować lasy i budować na ich miejscu np. fabryki. W momencie, gdy światowi przywódcy reagują na wnioski płynące z raportu, w polskim sejmie głosowana jest ustawa, która będzie niszczyć polskie lasy” – komentuje sprawę Anna Ogniewska z Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej. Wtóruje jej Dominika Lasota z MSK: „Zgoda na wycinanie ich pod fabryki jest aktem kompletnej irracjonalności rządzących. Nie ma zgody na ignorowanie głosu społecznego i na takie wyniszczanie naszej polskiej przyrody. Zyski kilku przedsiębiorstw i grup politycznych nie mogą stać wyżej niż dobrobyt natury i bezpieczeństwo nas wszystkich” – podkreśla aktywistka.

Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.