Udostępnij

Liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza od 1990 roku spadła w USA o połowę

23.10.2018

Na łamach naukowego magazynu „Atmospheric Chemistry and Physics” opublikowano właśnie – donosi serwis EurekAlert – wyniki badań, z których wynika, że w USA między 1990 i 2010 rokiem liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, zmniejszyła się niemal o połowę. Dokładne wyliczenia mówią o 47 procentach.

O ile w 1990 roku zanieczyszczonemu powietrzu przypisywano 135 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, to w 2010 było ich „już tylko” 71 tys. Amerykanie spadek zawdzięczają poprawie jakości powietrza, a ta z kolei jest wynikiem regulacji środowiskowych, które przyniosły efekty – jak wskazują badacze – nawet pomimo zwiększenia się zużycia energii oraz większej liczby pokonywanych samochodami kilometrów.

Badaniom szefował Yuqiang Zhang z Duke University, a brali w nich udział między innymi badacze z amerykańskiej EPA, która jest – bardzo mniej więcej – odpowiednikiem naszego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Analizowano okres 21 lat, uwagę zwracając na PM 2.5 oraz ozon. Następnie skorzystali z danych epidemiologicznych Center for Disease Control and Prevention dotyczących zgonów z powodu chorób wiązanych z zanieczyszczeniem powietrza. Skrzyżowali jedno z drugim i ustalili, jak duży jest spadek.

Podkreślają też, że należy się spodziewać dalszego spadku, ponieważ powietrze w USA nadal ulega poprawie. Choć, zwracają uwagę, regulacje wprowadzane przez administrację Donalda Trumpa spowolnią ten proces. Wkrótce mają zamiar zabrać się za analizę kolejnego okresu. Uczulają też, by nie uważać, że problem jest rozwiązany, bo mimo spadku, liczba zgonów jest bardzo wysoka. 71 tys. oznacza, że co 35 przedwczesna śmierć w USA ma związek z zanieczyszczeniem powietrza i jest to więcej niż liczba ofiar wypadków samochodowych oraz postrzałów razem wziętych.

„Zainwestowaliśmy bardzo dużo środków w to, by oczyścić powietrze. To badanie pokazuje, że te zmiany mają realny wpływ i każdego roku mniej ludzi umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza”, mówił prof. Jason West z UNC Gillings School of Global Public Health, który był współautorem badania.

Wyniki badania – podkreślono w notatce EurekAlert – są spójne z rezultatami uzyskiwanymi dotąd w pomniejszych analizach. Z całą publikacją można się zapoznać w Atmospheric Chemistry and Physics.

Fot. Chris Yarzab/Flickr.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.