Udostępnij

Lidl uwolnił banany z worków. I rezygnuje ze sprzedaży plastikowych talerzyków, kubków, słomek oraz sztućców

24.04.2019

To nie jest artykuł sponsorowany. To tekst, który jest wynikiem zakupów w jednym z marketów. Jest też wynikiem obserwacji, że banany bio, które do tej pory można było dostać tylko w foliowym worku, teraz są „nagie”.

Jakiś czas temu sprawdzałam, dlaczego markety wszystko pakują w plastik. Wnioski opisałam TUTAJ.

Już wtedy Lidl informował, że do 2025 roku zredukuje liczbę plastikowych opakowań swoich marek o 20 procent. Za sześć lat 100 procent tworzyw sztucznych użytych do ich produkcji będzie można poddać recyklingowi.

Zmiany dotyczące opakowywania bananów okazują się być krokiem w stronę tych ambitnych planów. W materiały nadające się do recyklingu mają być pakowane też bio warzywa – ziemniaki, cebula i marchew.

Jednocześnie Lidl chwali się certyfikatem Fair Trade przyznanym bio bananom, który ma oznaczać, że są produkowane nie powodując degradacji środowiska oraz że ludzie zatrudnieni na plantacjach mają zapewnione przyzwoite warunki pracy.

Kolejną proekologiczną nowością jest rezygnacja ze sprzedaży plastikowych talerzyków, kubków, słomek i sztućców na grilla czy piknik.

Zamiast nich od maja na sklepowych półkach pojawią się biodegradowalne produkty.

Kubki jednorazowe będą wykonane z celulozy z dodatkiem polilaktydu, który jest termoplastycznym poliestrem, wytwarzanym z surowców odnawialnych (najczęściej z buraka cukrowego albo z kukurydzy).

Z polilaktydu wyprodukowano również lidlowskie słomki do napojów i sztućce (te mają jeszcze w składzie dodatek otrębów). Będzie można kupić też widelce, noże i łyżki z drewna.

Lidl informuje, że wprowadzenie tego rozwiązania ma pozwolić na wyeliminowanie ok. 140 ton plastiku rocznie.

Cieszy to, że unijna „plastikowa dyrektywa” i opinie konsumentów powodują zmiany w największych sieciach sklepów.

Można oczywiście powiedzieć: „to wszystko PR”.

Ale nawet jeśli, to warto właśnie w taki PR inwestować.

 

Zdjęcie: vinventchuls/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.