Udostępnij

Lipiec prawdopodobnie najcieplejszym miesiącem w historii ludzkości. Naukowcy: nie na długo

02.08.2019

Te niepokojące informacje podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Dotyczą one pierwszych 29 dni ubiegłego miesiąca. 

Według naukowców po zsumowaniu danych z  31 dni może okazać się, że ubiegły miesiąc zrówna się pod względem temperatur z najcieplejszym dotychczas lipcem 2016. Możliwe też, że był nawet nieco cieplejszy. Naukowcy zwracają jednak uwagę na zasadniczą rożnicę pomiędzy 2016 a 2019 rokiem. Trzy lata temu za wysokie temperatury odpowiadał prąd El Nino. W tym roku zjawisko to nie wystąpiło.

– Oczywiście, lato zawsze bywało gorące. Ale nie tak wspominamy wakacje naszej młodości, nie w taki sposób wyglądały wakacje naszych dziadów. – skomentował doniesienia sekretarz generalny ONZ António Guterres. – Oznacza to, że lata od 2015 do 2019 roku mogą okazać się najgorętszym okresem w historii pomiarów. – mówił lider Narodów Zjednoczonych podczas konferencji prasowej.

Komentatorzy zwracają też uwagę na rekordy temperatur padające w kolejnych krajach. Zanotowano je w lipcu w wielu krajach świata. W Europie upały dały się we znaki przede wszystkim we Francji, Niemczech i krajach Beneluksu. Dramatyczne upały dotknęły również Chile czy Indie. Rekordy padły też za kołem podbiegunowym.

– Wzrost temperatur o 1,2 stopnia Celsjusza, który zanotowaliśmy w lipcu, daje się we znaki szczególnie na lądzie, który nagrzewa się szybciej niż oceany. Szczególnie ciężka jest sytuacja w wielkich miastach. Powstają tam wyspy ciepła, gdzie upał może być nawet o dwa do czterech razy bardziej uciążliwy niż światowa średnia. – napisał w oświadczeniu profesor Dann Mitchell z Uniwersytetu w Bristolu.

Według naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie lipcowe rekordy mogą niedługo zostać pobite. Na kolejny najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów będziemy czekać ich zdaniem najwyżej kilka lat. Uczeni nie pozostawiają wątpliwości. Seria dramatycznych wydarzeń z lipca jest związana z działaniami człowieka, które wpływają na podwyższanie się światowych temperatur.

– Pokazują to bezprecedensowe pożary w Arktyce zdarzające się drugi miesiąc z rzędu, dewastujące las niegdyś pochłaniający ogromne ilości dwutlenku węgla. To nie science fiction. To rzeczywistość zmian klimatu. Dzieje się to teraz, a sytuacja jedynie się pogorszy bez natychmiastowych działań. – komentuje Petteri Taalas, szef Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Zyn Chakrapong

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.