Lis arktyczny, foka i norka zagrożone wyginięciem. W Europie możemy stracić ponad 1,6 tys. gatunków

2545
0
Podziel się:

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) przygotowała europejską czerwoną listę gatunków zagrożonych. Dokument wskazuje na szeroką skalę problemu – wynika z niego, że wyginąć może co najmniej 1677 gatunków.

Na europejskiej czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem znalazło się 1677 pozycji, które zostały wybrane podczas analizy 15 tys. gatunków żyjących w Europie. Wśród nich w największym niebezpieczeństwie są ślimaki, małże oraz ryby.

Zagrożone wyginięciem są jednak także ssaki: najbardziej lis arktyczny, norka europejska, foka mniszka śródziemnomorska, waleń biskajski i niedźwiedź polarny. Wyginąć może ponad połowa endemicznych gatunków drzew Europy (czyli występujących naturalnie tylko tutaj), w tym m.in. kasztanowiec i jarzębina, w porównaniu z około jedną piątą płazów i gadów.

To niestety nie wszystko. Z oceny eksperckiej IUCN wynika, że zagrożony wyginięciem jest blisko co 10. gatunek pszczoły oraz motyla.

Wśród głównych powodów wymierania gatunków wskazano utratę i degradację siedlisk, a także m.in. zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu oraz pojawianie się inwazyjnych gatunków obcych.

Źródło infografiki: Parlament Europejski

_

O szczegółach europejskiej czerwonej listy gatunków zagrożonych (w j. angielskim) można przeczytać na stronach IUCN.

Źródło: Parlament Europejski, IUCN

Zdjęcie: Sophia Granchincho/Shutterstock

Podziel się: