Udostępnij

List do Posłów i Posłanek: nie chcemy wysypisk za oknami!

27.06.2018

Mieszkańcy bloku, który znajduje się przy ulicy Energetyków w Skawinie, a za oknami ma składowisko plastikowych odpadów, które niedawno spłonęło, napisali list do Posłów i Posłanek. Zwracają w nim uwagę na to, że polskie prawo pozwala lokalizować składowiska odpadów tuż za oknami mieszkań i domów.
Chcą, by to się zmieniło.
Szanowna Pani Posłanko! / Szanowny Panie Pośle!
My, mieszkańcy bloku socjalnego przy ul. Energetyków w Skawinie, kierujemy prośbę do Państwa, naszych Reprezentantów z województw małopolskiego, w sprawie zakazu lokalizacji niebezpiecznych składowisk odpadów w bliskim sąsiedztwie bloków mieszkalnych lub osiedli mieszkaniowych. Prosimy Państwa o podjęcie stanowczych działań na rzecz ukrócenia bandyckich praktyk przechowywania i utylizowania śmieci w naszym kraju oraz o taką reformę Inspekcji Ochrony Środowiska, która pozwoli na rzeczywisty, a nie tylko deklaratywny nadzór nad każdą gałęzią przemysłu i przedsiębiorczości, która może negatywnie oddziaływać na środowisko, a przede wszystkim na życie i zdrowie ludzi.
Nasze przykre doświadczenia związane z kolejnym już pożarem składowiska odpadów, który miał miejsce w dniu 15 czerwca br. w bliskim sąsiedztwie naszego bloku, na terenie firmy GRC Technologie wskazują, że obecnie obowiązujące regulacje prawne nie chronią mieszkańców naszego kraju (np. minimalny limit odległości wysypiska od siedzib ludzkich wynosi 100 metrów!).

Energetyków 1. Skawina.
Energetyków 1. Skawina.

Bezrefleksyjnie wydawanie przez administrację publiczną decyzji o pozwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami tym firmom zlokalizowanym w sąsiedztwie obszarów zamieszkałych  często niesie za sobą negatywne konsekwencje w postaci utraty zdrowia a nawet życia wielu Polek i Polaków. Nigdy nie poznamy dawki benzenu i pyłów, oraz innych toksycznych związków, które my i nasze rodziny wchłonęliśmy tamtej pamiętnej nocy. Chcemy, żebyście Państwo wiedzieli, że prawo, które będziecie stanowić, nie jest tylko zapisem w takim czy innym kodeksie. Dla nas, dosłownie, jest kwestią życia i śmierci.

Liczymy na Państwa udział i wyważony głos w dyskusji na forum Parlamentu w dniu jutrzejszym w temacie zmian ustawy o gospodarce odpadami w naszym kraju. Oczekujemy, że zamiast spychać rozwiązanie problemu na samorządy czy inne kraje, staną Państwo na wysokości zadania i zaproponują szybkie i skuteczne rozwiązania problemu, bez których będziemy się z nim borykać przez najbliższe miesiące, a kto wie, czy nie lata.
Z wyrazami szacunku
 
Lokatorzy bloku socjalnego przy ul. Energetyków 1 w Skawinie
32-050 Skawina, ul. Energetyków 1

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.