Udostępnij

Lodowce Grenlandii znikają 7 razy szybciej niż w latach 90.

13.12.2019

Lodowce Grenlandii znikają w tempie 7 razy szybszym niż jeszcze w latach 90-tych – taka konkluzja płynie z ustaleń badaczy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Nature”. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds twierdzą, że od 1992 roku wyspa utraciła ilość lodu, odpowiadającą podniesieniu się poziomu mórz i oceanów o nawet 10,6 milimetra. Lodu jest jednak na tyle, by do 2100 roku przyczynić się nawet do wzrostu o nawet 12 centymetrów.

Badacze z brytyjskiego University of Leeds przeanalizowali dane z 11 satelitów, by ocenić zmiany w stanie grenlandzkich lodowców w latach 1992-2018. Wykorzystano również modele dotyczące lokalnego klimatu, co pozwoliło stwierdzić, że utrata lodu wiąże się po części ze wzrostem średnich temperatur powietrza, po części natomiast ze zmianami temperatur otaczających Grenlandię wód.

Najbardziej niepokojąca badaczy konkluzja dotyczy wzrostu tempa, w jakim Grenlandia traci lód. Podczas gdy jeszcze w latach 90-tych wynosiło ono ok. 33 mld ton rocznie, w ostatniej dekadzie było to średnio 254 mld ton w ciągu każdego roku. Wzrost tempa jest więc siedmiokrotny. Z przeprowadzonych analiz wynika również, że od roku 1992 wyspa utraciła łącznie 3,8 biliona ton lodu, co naukowcy przeliczyli na wzrost poziomu mórz o 10,6 milimetra, czyli nieco ponad centymetr.

Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) przewiduje, że za sprawą znikających lodowców poziom mórz i oceanów wzrośnie o 60 cm do 2100 roku, narażając na 100 milionów osób na konieczność migracji z terenów przybrzeżnych. Według najnowszych ustaleń badaczy z Uniwersytetu w Leend, lodowce Grenlandii mogą się przyczynić do wzrostu między 5 do nawet 12 centymetrów.

 

Dostęp do artykułu opublikowanego w „Nature” uzyskać można tutaj.

Źródła: University of Leeds, Nature

Zdjęcie: Shutterstock/Yongyut Kumsri

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.