Udostępnij

Londyn chce być pierwszym na świecie miejskim parkiem narodowym. Cel to 50 proc. zieleni

07.05.2019

Londyn staje się pierwszym na świecie miejskim parkiem narodowym. To idea, która w brytyjskiej stolicy pojawiła się pięć lat temu, teraz przekonała Sadiqa Khana i oznacza, że miasto zadeklaruje, że postara się dbać o naturę z pomocą zasad nawiązujących do „klasycznych” parków narodowych, ale też postara się promować rozwój terenów zielonych.

Na pewnym poziomie jest to idea podobna do haseł takich, jak te mówiące o „europejskich stolicach kultury”, „zieleni”, itp…, które bardzo ładnie brzmią, ale bardzo niewiele z nich wynika. Tym razem jednak oprócz haseł o rozwoju terenów zielonych, które maja poprawiać jakość życia w mieście i być właściwą odpowiedzią na wyzwania stwarzane przez stale rosnącą populację Londynu, która niedługo ma przekroczyć 11 milionów mieszkańców, pojawiło się też kilka konkretów. Jednym z nich jest bardzo jasno określony cel, który mówi o tym, że ilość terenów zielonych w mieście ma w 2050 roku osiągnąć poziom 50 proc.

W jego osiągnięciu ma pomóc między innymi kilka prostych zabiegów. W tym na przykład rozwiązania takie jak demontaż betonowych podjazdów lub zastępowanie tarasów trawnikami. Betonowe płoty mają być, przynajmniej częściowo, zastępowane przez żywopłoty. Szczególną uwagę planuje się poświęcić tworzeniu ogrodów, które będą stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Zapowiedzi dotyczą też zadbania o siedliska dzikich, choć miejskich, zwierząt. I standardowych rozwiązań takich jak zielone dachy oraz pnącza na murach budynków.

Jak na razie pieniędzy przeznaczono na to niewiele, ale plany – jak zapewniają decydenci – są wpisywane do istniejących miejskich polityk związanych z utrzymaniem zieleni. Co zyskuje także uzasadnienie ekonomiczne, bo – jak podaje portal World Economic Forum powołując się na dane Natural England – każdy funt wydany na zieleń i drzewa oznacza 7 funtów zaoszczędzonych w wydatkach na energetykę, opiekę zdrowotną i koszty środowiskowe.

A jest też tak, że osiągnięcie poziomu 50 proc. terenów zielonych, który byłby wyzwaniem niemal dla każdego polskiego miasta, nie jest dla Londynu aż tak dalekie. Już dzisiaj ilość terenów w Greater London wynosi 47 proc. W co wliczają się między innymi gigantyczne londyńskie parki (to aż 18 proc. powierzchni miasta), ale też pola golfowe i prywatne ogródki, których w niskiej zabudowie brytyjskiej stolicy jest bardzo dużo. Sama idea ogłoszenia Londynu miejskim parkiem narodowym pojawiła się pięć lat temu, a jej autorem był Daniel Raven-Ellison. Rzecz zaczęła się od jednego wpisu na blogu, by niedługo potem rozpocząć udaną kampanię crowdfundingową i zaowocować bliską współpracą z burmistrzem miasta.

Fot. Flar Foster/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.