Udostępnij

Londyn z nową mapą jakości powietrza. Sprawdzisz, którędy nie chodzić

05.03.2019

Samochody zazwyczaj robiące zdjęcia ulicom w Google Street View będą monitorować jakość powietrza. To pomysł z Wielkiej Brytanii, gdzie wypróbuje go Londyn. To odpowiedź miasta na tragiczną historię dziewięciolatki, której śmierć lekarze powiązali z zanieczyszczeniem powietrza. 

Interaktywna mapa pokaże, na które ulice brytyjskiej stolicy lepiej nie wychodzić. Będzie to możliwe dzięki mobilnym sensorom umieszczonym na samochodach należących do technologicznego giganta. Samochody Street View będą prowadzić pomiary co 30 metrów, przemierzając powyżej 3500 kilometrów dróg Londynu. Będzie to część programu „Breathe London”, który jest jednym ze sztandarowych puntków programu Sadiqa Khana, burmistrza jednej z największych światowych metropolii. Pomiary mają być wyjątkowo dokładne i uwzględniać nie tylko zapylenie powietrza, ale i poziomy dwutlenku węgla czy tlenków azotu.

Czujniki jakości powietrza mają pojawić się również na lampach ulicznych i elewacjach budynków publicznych – takich jak szkoły czy przedszkola. Dane będą potem wykorzystane do sporządzenia powszechnie dostępnej, internetowej mapy zanieczyszczenia. Dzięki niej londyńczycy będą mogli sprawdzić, które ulice omijać podczas spacerów i powrotów ze szkoły czy pracy. Projekt nadzorować będzie amerykański Fundusz Obrony Środowiska  (EDF), który zajmuje się podobnymi badaniami w Oakland w Kaliforni.

Pomagająca w projekcie Karin Tuxen-Bettman z Google Earth Outreach ma nadzieję, że przedsięwzięcie zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców stolicy, którzy cierpią przez smog. Inicjatywa jest odpowiedzią władz miasta na tragiczną historię dziewięcioletniej mieszkanki Londynu, Elli Kissi-Bebrah. Zmarła ona w 2013 roku po trzech latach nieznośnych napadów astmy i 27 wizytach w szpitalu. Lekarz przygotowujący ekspertyzę w śledztwie dotyczącego jej zgonu powiązali go z fatalną jakością powietrza w okolicy, w której mieszkała. Według pomiarów normy ustalone przez Unię Europejską przez trzy miesiące poprzedzające jej śmierć były tam stale przekroczone. Ostatecznie śledczy nie dopatrzyli się związku stanu zdrowia dziewięciolatki ze smogiem. Rodzina walczyła jednak o powtórzenie dochodzenia, zbierając 100 tysięcy podpisów pod internetową petycją. Dzięki niej prokurator generalny zezwolił rodzinie na zawnioskowanie o to do Sądu Najwyższego.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.