Udostępnij

Londyn stworzy bezpieczny korytarz dla pszczół. „Zielona autostrada” połączy 22 parki

17.05.2019

To dzięki administracji burmistrza brytyjskiej stolicy Sadiq’a Khana, który wsparł inicjatywę miejskich radnych. Władze Londynu chcą w ten sposób odpowiedzieć na kryzys wymierania wielu gatunków owadów.


„Pszczela autostrada” znajdzie się na północnym wschodzie miasta.  Ma mieć około 11 kilometrów i zapewnić bezpieczną przestrzeń dla insektów. Urzędnicy planują nasadzenia dziko rosnących kwiatów, które pomogą przeżyć w nieprzyjaznym, miejskim środowisku pszczołom i innym owadom zapylającym. Korytarz ten ma połączyć docelowo 22 londyńskie parki. Zespół powołany z inicjatywy radnej Krupy Sheth wybrał do nasadzeń gatunki roślin szczególnie mocno przyciągające owady.

Ostatnie badania pokazują, że populacja wielu takich insektów zmniejszyła się na Wyspach nawet o jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zaburzona została też równowaga gatunkowa – liczba niezapylających owadów żyjących w rejonach upraw rolniczych wciąż się zwiększa.

Wielka Brytania stara się poważnie podchodzić do tego problemu. Władze przyjęły tam Narodowy Program Pomocy Owadom Zapylającym. Nad nowymi pomysłami pracuje też wspierany przez rząd panel ekspertów organizacji charytatywnej Buglife.  W swoim najnowszym raporcie zwrócili oni uwagę na potrzebę sadzenia dzikich łąk przy drogach w całym kraju. Dzięki temu udałoby się stworzyć sieć „owadzich dróg” o długości prawie 400 tysięcy kilometrów.

Pszczoły w europejskich metropoliach czują się coraz lepiej. Pierwszą „pszczelą autostradę” stworzyło już w 2016 roku Oslo. W zeszłym roku Berlin otworzył u siebie sieć „pszczelich hoteli”, czyli niewielkich instalacji rozsianych po mieście, gdzie schronienie mogą znaleźć owady zapylające. Podobnie działa Kraków, który założył też pasiekę na dachu miejskiej spalarni odpadów.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.