Udostępnij

Londyn walczy o czyste powietrze wprowadzając nową opłatę dla kierowców

24.10.2017

Wjazd do centrum Londynu starym autem jest od poniedziałku, od 7 rano, o 10 funtów droższy. Dotyczy to samochodów, które nie spełniają normy emisji spalin Euro IV – czyli, w praktyce, oznacza to podwyżki dla właścicieli aut starszych niż 11 lat. Podatek ma pomóc w walce o czyste powietrze.
Co więcej, do tej pory za wjazd do najbardziej ruchliwej i centralnej strefy, oznaczonej literką „C”, trzeba było zapłacić 11,50 funtów. Czyli, sumując, kierowcy starszych pojazdów musieliby wydać 21,50 funtów, żeby swobodnie przejechać przez miasto.
Podwyżka nie dotyczy niepełnosprawnych oraz taksówek.
– Do naszych szpitali zgłasza się mnóstwo dzieci z chorobami płuc. Cierpią też dorośli – mają astmę, udary, a nawet demencję. To wszystko z powodu zanieczyszczeń. Stąd decyzja o nowym podatku – tłumaczył burmistrz Londynu, Sadiq Khan w jednym z wywiadów telewizyjnych.
Nowa opłata została nazwana T-charge. Litera „t” odnosi się do toksyczności. Jest krokiem w stronę pozbycia się zanieczyszczających powietrze pojazdów, szczególnie z napędem diesla, z centrum miasta.
Strefę, w której trzeba dopłacić 10 funtów wyznaczają cztery punkty: na południu stacja King’s Cross, od wschodu Hyde Park, od zachodu Tower od London, a od północy stacja Elephant and Castle.
Nie wszyscy są tym pomysłem zachwyceni. Mike Hawes z Society of Motor Manufacturers skomentował w „The Guardian”: Inwestycja, na którą zdecydowali się producenci samochodów, w technologie dotyczące diesli i silników benzynowych, spowodowała, że nowsze samochody nie będą objęte nową opłatą. Okazuje się więc, że podwyżka dotyczy jedynie małej grupy starych pojazdów i będzie miała marginalny wpływ na jakość powietrza. Większe rezultaty przyniosłaby polityka zachęcająca do korzystania z niskoemisyjnych pojazdów”.
 
Zdjęcie: flickr

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.