Udostępnij

Loty z pięciu europejskich lotnisk emitują więcej niż cała Szwecja

11.10.2021

Loty z pięciu największych europejskich lotnisk emitują więcej dwutlenku węgla, niż cała gospodarka Szwecji – wynika z danych upublicznionych przez grupę Transport & Environment. Co istotne, większość z nich to loty długodystansowe, poza Europę. Nie wlicza się ich do europejskich limitów emisji, ani nie są szczególnie opodatkowane.

Wspomniane lotniska wyemitowały w 2020 roku łącznie ok. 53 milionów ton CO2. Chodzi o obiekty London Heathrow, Paris Charles de Gaulle, Frankfurt, Amsterdam Schiphol oraz Madrid Barajas. Dla porównania, emisje szwedzkiej gospodarki wyniosły w tym czasie 45,4 milionów ton.

W zestawieniu wzięto pod uwagę dwutlenek węgla wyemitowany przez samoloty startujące w pięciu największych lotnisk Europy. Co jednak najistotniejsze, większość z nich to loty długodystansowe, poza Europę. Autorzy zestawienia podkreślają, że nie wlicza się ich do europejskich limitów emisji. Podlegają też znacznie niższej stawce podatkowej.

Loty z dużych europejskich lotnisk słabiej opodatkowane

Przykładowo, w przypadku francuskiego lotniska Paris Charles de Gaulle 80 proc. obsługiwanych lotów jest długodystansowa. Organizacja Transport & Environment podkreśla paradoksalną sytuację, w której loty z mniejszych lotnisk objęto większym opodatkowaniem, ze względu na większą ilość lotów w granicach Europy.

„W przeciwieństwie do samochodów lub elektrowni, większość emisji lotniczych jest uwalniana poza granicami Europy. Prowadzi to do skandalicznego pominięcia ogromnej większości emisji z europejskich lotnisk. Wszystkie loty powinny być objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji, a nie tylko te wewnątrz Europy” – powiedział w oświadczeniu Jo Dardenne, ekspert ds. lotnictwa w Transport & Environment.

Czytaj również: Jak policzyć ślad węglowy podróży samolotem?

Nierówności w dostępie do podróży lotniczych. Kto lata najczęściej?

Organizacja Transport & Environment zwraca uwagę, że emisje w lotnictwie rosły w latach 2013-2018 o 5 proc. rocznie. Osiągnęły wówczas poziom szacowany na 2,5 proc. światowych emisji CO2. Gdyby sektor ten stanowił odrębne państwo, znalazłoby się ono na 7. miejscu w rankingu największych emitentów dwutlenku węgla.

Warto jednak zwrócić uwagę, że za emisje lotnictwa najbardziej odpowiadają najaktywniejsi pasażerowie, w tym podróżujący służbowo. Tegoroczny raport brytyjskiej organizacji Possible ujawnił, że w Wielkiej Brytanii około 15 proc. pasażerów odpowiada za 70 proc. lotów. W USA 12 proc. osób korzysta z 2/3 podróży samolotowych. We Francji na 2 proc. podróżujących przypada aż 50 proc. lotów. Duże nierówności odnotowano w przypadku najbardziej emisyjnych krajów azjatyckich. W Chinach 5 proc. gospodarstw domowych odpowiada za 40 proc. lotów, a w Indiach – 1 proc. za 45 proc. podróży. Więcej na temat raportu Possible informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Jane Rix

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.