Macedonia przedłuża ferie zimowe uczniów. Powodem zanieczyszczenie powietrza

2244
0
Podziel się:

Rząd Macedonii przedłużył przerwę szkolną, a także wprowadził środki mające chronić mieszkańców kraju przez skutkami wyjątkowo wysokich poziomów zanieczyszczeń.

Ferie zimowe zostały przedłużone do 23 stycznia w wielu macedońskich miastach, w których problem z jakością powietrza jest najpoważniejszy. W ostatnim tygodniu stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 były w Macedonii nawet dziesięciokrotnie wyższe niż normy stosowane przez Unię Europejską.

Jak informuje Associated Press – rząd oświadczył w niedzielę, że rozwiązanie to ma na celu „skrócenie czasu narażenia uczniów na zanieczyszczenie powietrza i ochronę ich zdrowia”.

„Zanieczyszczenie powietrza stało się jednym z największych problemów w Macedonii” – powiedział Agencji Reutera wiceminister środowiska Jani Makraduli.

Wskazuje się, że coroczny zimowy problem z jakością powierza w kraju wynika z emisji pochodzącej ze starych samochodów, palenia węglem oraz z niewłaściwego planowania przestrzennego.

W związku z wyjątkowym zanieczyszczeniem władze stolicy kraju – Skopje – wprowadziły bezpłatną komunikację autobusami oraz pociągami, a także podwoiły opłaty parkingowe, by skłonić kierowców do rezygnacji z przemieszczania się samochodem.

 

Źródła: Reuters, AP.

Zdjęcie: Unsplash.com/chuttersnap

Podziel się: