Udostępnij

Magazyn energii w miejsce elektrowni węglowej? Niemcy chcą ratować miejsca pracy, dbając przy tym o klimat

20.03.2019

Niemiecki instytut badawczy zajmuje się możliwością alternatywnego wykorzystania elektrowni węglowych, od których Niemcy planują stopniowo odchodzić. Wykorzystanie części zabudowań oraz infrastruktury mogłoby pozwolić na zachowanie miejsc pracy. O co konkretnie chodzi?

Jak donosi portal Greentech Media – Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt – DLR) sprawdzi, czy przeznaczone do likwidacji elektrownie węglowe mogłyby zostać wykorzystane jako miejsca magazynowania energii.

Przygotowane zostało już studium wykonalności, a na wdrożenie rozwiązania w praktyce przewiduje się 3 lata. Wtedy miałby zostać uruchomiony pilotażowy magazyn, służący ocenie rozwiązania (także w wymiarze ekonomicznym).

Idea jest taka: Węglowy kocioł elektrowni zastąpiony zostanie termicznym zbiornikiem magazynującym stopioną sól. Ta z kolei ogrzewana będzie nadmiarem energii pochodzącej z zewnątrz (w przyszłości przede wszystkim ze źródeł odnawialnych) – tym samym stanowiąc jej rezerwuar.

Rozwiązanie – opisywane przez DLR jako bateria Carnota – opierać się będzie na powszechnie wykorzystywanych komponentach przemysłowych i rozwiązaniach inżynieryjnych, dlatego jeden pilotaż ma być wystarczający do oceny jego opłacalności.

Kwestią problematyczną pozostaje przede wszystkim wydajność magazynowania energii, która po transporcie w obydwie strony wynosi 40 procent. Inżynierowie planują jednak zwiększyć ją do 60 proc. dzięki zastosowaniu dodatkowo pomp ciepła. O rezultatach testów – jeśli wierzyć zapewnieniom instytutu – dowiemy się w 2022 roku.

 

Źródło: Greentech Media

Zdjęcie: Shutterstock/saasemen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.