Udostępnij

Mała rzecz a cieszy: policjanci na rowerach

02.08.2018

Jak co roku na terenie Gorlic i okolic pojawili się policjanci na rowerach. Jednoślady umożliwiają funkcjonariuszom szybkie i sprawne dotarcie w miejsca, gdzie dojazd radiowozem byłby niemożliwy. Policjanci dbają o bezpieczeństwo i służą pomocą w trudnych sytuacjach.

Okres letni charakteryzuje piękna i słoneczna pogoda, która sprzyja rowerzystom i pieszym. Wiele osób, korzystając z doskonałych warunków, spaceruje po gorlickich uliczkach, skwerach lub parku. Równie wielu miłośników jednośladów korzysta z coraz większej liczby ścieżek rowerowych.

Także gorliccy policjanci z radiowozów przesiedli się na jednoślady i na rowerach patrolują ulice Gorlic oraz okolic. Patrol taki można również spotkać w parku, na terenach sportowych i rekreacyjnych oraz w miejscach, do których dojazd radiowozem byłby znacznie utrudniony.

Zadania policjantów na rowerach są takie same jak w innych patrolach – mają jednak tę zaletę, że mogą szybciej dotrzeć do miejsc, w które nie dojedzie radiowóz jak np. ścieżki leśne, czy alejki parkowe.

Poza oddziaływaniem prewencyjnym, celem patroli rowerowych jest reagowanie na wszelkie formy łamania prawa, w tym w szczególności monitorowanie zachowań rowerzystów na ścieżkach rowerowych. Pełniąc służbę na rowerach, policjanci zwracają także uwagę na wykroczenia porządkowe, szczególnie związane z aktami wandalizmu, chuligaństwa oraz spożywaniem alkoholu w miejscach objętych zakazem. Służą również pomocą innym patrolom. Najistotniejsze w ich działaniu jest jednak oddziaływanie prewencyjne oraz dbanie o bezpieczeństwo i porządek w mieście.

Źródło: informacja prasowa Komendy Głównej Policji.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.