Udostępnij

Małopolska miejscowość uwędzona w smogu. Miejscami ponad 500 µg/m3 pyłów

02.04.2021

Alarmy smogowe z Krakowa i Wieliczki przeprowadziły tzw. badania transektowe w podkrakowskiej miejscowości. Okazuje się, że poziomy pyłów PM10 w Wieliczce były bardzo wysokie. I to nie na obrzeżach, a w ścisłym centrum miasta.

Smog w Wieliczce zbadano dwukrotnie: w nocy z 21 na 22 grudnia oraz z 2 na 3 stycznia. Właśnie opublikowane wyniki nie napawają optymizmem: miejscami badania pokazały kilkaset, a nawet ponad 1000 proc. normy PM10. Podkreślmy jednak, że nie istnieje godzinowy limit pyłów – pomiary chwilowe porównujemy z normą dobową.

Ta jednak również była w Wieliczce wielokrotnie przekraczana. Podczas grudniowych pomiarów było to 101 µg/m3 (21.12) i 74 µg/m3 (22.12). W Krakowie te wartości były równe odpowiednio 65 µg/m3 oraz 60 µg/m3. 2 stycznia dobowe stężenie wyniosło 91 µg/m3, a 3 stycznia – 106 µg/m3. W Krakowie – odpowiednio – 54 µg/m3 i 60 µg/m3.

Celem badań transektowych jest jednak sprawdzenie pomiarów chwilowych. Przeprowadzono je według wcześniej zaplanowanej trasy przejazdu, która została tak opracowana, żeby sprawdzić jakość powietrza w każdej części miasta. Jak informuje Krakowski Alarm Smogowy, przejazd odbywał się w nocy, przy możliwie minimalnym natężeniu ruchu, dzięki czemu możliwe było poruszanie się samochodem z prędkością nieprzekraczającą 40 km/h.

Smog w Wieliczce: nawet 1000 proc. normy

 class=

Pomiar mobilnym pyłomierzem około godziny 23:00 21.12 pokazał wynik w przedziale 170-180 µg/m3. Wykonano go obok urządzenia stacjonarnego, które w ubiegłym roku KAS ustawił w Wieliczce. Dzięki temu można było porównać wyniki z dokładnego pyłomierza stacjonarnego i z mobilnego. Okazało się, że nie różniły się znacząco. Dzięki temu można mieć pewność, że pomiar mobilny jest wiarygodny.

Gdzie powietrze było najgorsze? Na skrzyżowaniu ulic Lednickiej i Chopina pomiar wykazał 275 µg/m3. Rekordowy wynik uzyskały ulice Pasternik i Wygoda. Stężenie PM10 wyniosło 318 µg/m3. To ponad 600 proc. dobowej normy.

 class=

W styczniu aktywiści ponownie sprawdzili jakość powietrza przy stacjonarnym pyłomierzu. Ten mobilny pokazał tam 120-130 µg/m3. Kawałek dalej było już znacznie gorzej. Na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Żywca aparatura pokazała równe 210 µg/m3 pyłów PM10. Najwyższy wynik pojawił się w tym samym miejscu, co podczas grudniowych pomiarów. Tym razem jednak było to prawie 1100 procent dobowej normy, czyli aż 541 µg/m3.

To niestety nie jest jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie mieszkańcy oddychają tak zanieczyszczonym powietrzem. Przypomnijmy: podczas podobnych pomiarów na Podhalu, w miejscowości Toporzysko zanotowano 514 µg/m3.

Pomiar grudniowy można znaleźć TUTAJ. Styczniowy – TUTAJ.

Zdjęcie: materiały prasowe

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.