Udostępnij

Małopolska miejscowość uwędzona w smogu. Miejscami ponad 500 µg/m3 pyłów

02.04.2021

Alarmy smogowe z Krakowa i Wieliczki przeprowadziły tzw. badania transektowe w podkrakowskiej miejscowości. Okazuje się, że poziomy pyłów PM10 w Wieliczce były bardzo wysokie. I to nie na obrzeżach, a w ścisłym centrum miasta.

Smog w Wieliczce zbadano dwukrotnie: w nocy z 21 na 22 grudnia oraz z 2 na 3 stycznia. Właśnie opublikowane wyniki nie napawają optymizmem: miejscami badania pokazały kilkaset, a nawet ponad 1000 proc. normy PM10. Podkreślmy jednak, że nie istnieje godzinowy limit pyłów – pomiary chwilowe porównujemy z normą dobową.

Ta jednak również była w Wieliczce wielokrotnie przekraczana. Podczas grudniowych pomiarów było to 101 µg/m3 (21.12) i 74 µg/m3 (22.12). W Krakowie te wartości były równe odpowiednio 65 µg/m3 oraz 60 µg/m3. 2 stycznia dobowe stężenie wyniosło 91 µg/m3, a 3 stycznia – 106 µg/m3. W Krakowie – odpowiednio – 54 µg/m3 i 60 µg/m3.

Celem badań transektowych jest jednak sprawdzenie pomiarów chwilowych. Przeprowadzono je według wcześniej zaplanowanej trasy przejazdu, która została tak opracowana, żeby sprawdzić jakość powietrza w każdej części miasta. Jak informuje Krakowski Alarm Smogowy, przejazd odbywał się w nocy, przy możliwie minimalnym natężeniu ruchu, dzięki czemu możliwe było poruszanie się samochodem z prędkością nieprzekraczającą 40 km/h.

Smog w Wieliczce: nawet 1000 proc. normy

 class=

Pomiar mobilnym pyłomierzem około godziny 23:00 21.12 pokazał wynik w przedziale 170-180 µg/m3. Wykonano go obok urządzenia stacjonarnego, które w ubiegłym roku KAS ustawił w Wieliczce. Dzięki temu można było porównać wyniki z dokładnego pyłomierza stacjonarnego i z mobilnego. Okazało się, że nie różniły się znacząco. Dzięki temu można mieć pewność, że pomiar mobilny jest wiarygodny.

Gdzie powietrze było najgorsze? Na skrzyżowaniu ulic Lednickiej i Chopina pomiar wykazał 275 µg/m3. Rekordowy wynik uzyskały ulice Pasternik i Wygoda. Stężenie PM10 wyniosło 318 µg/m3. To ponad 600 proc. dobowej normy.

 class=

W styczniu aktywiści ponownie sprawdzili jakość powietrza przy stacjonarnym pyłomierzu. Ten mobilny pokazał tam 120-130 µg/m3. Kawałek dalej było już znacznie gorzej. Na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Żywca aparatura pokazała równe 210 µg/m3 pyłów PM10. Najwyższy wynik pojawił się w tym samym miejscu, co podczas grudniowych pomiarów. Tym razem jednak było to prawie 1100 procent dobowej normy, czyli aż 541 µg/m3.

To niestety nie jest jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie mieszkańcy oddychają tak zanieczyszczonym powietrzem. Przypomnijmy: podczas podobnych pomiarów na Podhalu, w miejscowości Toporzysko zanotowano 514 µg/m3.

Pomiar grudniowy można znaleźć TUTAJ. Styczniowy – TUTAJ.

Zdjęcie: materiały prasowe

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.