Małopolska przegłosowała pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową dla całego województwa. Teraz czas na Śląsk

54
15
Podziel się:

W małopolskim sejmiku przegłosowano dzisiaj pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową, która obejmie całe województwo. Nowe prawo przyjęto jednogłośnie. Za zgodnie zagłosowali radni z różnych partii politycznych.

Zdecydowanie dobrym znakiem na przyszłość było to, że w czasie debaty politycy licytowali się, kto dla powietrza robi i zrobi więcej, i kto dotąd robi i zrobił zbyt mało. A później niemal jednogłośnie zdecydowali o uchwale. Wiele o tym, jak wyglądało nastawienie radnych mówi i to, że nikt z obecnych nie zdecydował się zabrać głosu “przeciw”.

Ale oprócz polityków w czasie sesji przemawiali też mieszkańcy województwa.

W tym Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Zobaczcie zresztą sami:

Głosowano tak:

Za 33.

Przeciw 0.

Wstrzymało się 0.

To pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa obejmująca całe województwo.

Nowe regulacje oznaczają m.in. że:
– Od 1 lipca 2017 roku nie będzie możliwa w Małopolsce instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu.
– Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł.
– Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
– Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
– Od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz stosowania mułów i flotów węglowych.
– Wprowadzony zostanie zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.
– Także nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu.
Szczegóły wraz z uchwałą znajdziecie na stronie powietrze.malopolska.pl – TUTAJ.

Teraz w ślady Małopolski może pójść województwo śląskie, gdzie trwają konsultacje społeczne podobnej uchwały.

Można ją poprzeć składając podpis pod petycją, którą znajdziecie TUTAJ.

Podziel się:

15 comments

 1. Godnie żyć 23 Styczeń, 2017 pm 31 16: 28 Odpowiadać

  Ludzie na małopolskich wsiach zamarzną…. to nie jest etyczne, a dofinansowanie zapewne znikome. Nie wszystkich stać na wymianę kotła tymczasowego na nowoczesny!! Państwo niech najpierw da żeby ludzie mieli za co to zrobić, potem niech każe wymieniać. Strasznie mi smutno bo moja rodzina będzie musiała zapewne poddać się tym nakazom ale nie stać jej na to żeby przedsięwziąć takie drastyczne zmiany żeby spełniać wymogi… 🙁 smutne ze bedzie trzeba zrezygnować z godnego źycia w cieple z ciepła woda w kranie na rzecz spelnienia wymogów województwa maĺopolskiego. Zbyt drastyczne zmiany…..

  • pablo 23 Styczeń, 2017 pm 31 16: 42 Odpowiadać

   “smutne ze będzie trzeba zrezygnować z godnego życia w cieple z ciepła woda w kranie na rzecz spełnienia wymogów województwa małopolskiego” Ty sie dobrze czujesz? to nie jest jakieś widzimisię, tylko dbanie o zdrowie i życie ludzi. Jeśli twoja rodzina ma zamiar się truć, to nich sobie zatkają komin i dusza się w domu a nie skazują na to pozostałych ludzi. Uchwała jest napisana tak, ze odkładając grosze dziennie spokojnie będzie ich stać na “zdrowszy” piec za te kilka lat zanim będą zmuszeni wymienić.

 2. taki_se 23 Styczeń, 2017 pm 31 16: 49 Odpowiadać

  Brawo! Dołóżmy obywatelom jeszcze kilka opłat, żeby ceny porządnego węgla czy gazu były jeszcze wyższe, podnieśmy podatki, żeby porządne kotły były jeszcze droższe a na koniec dowalmy szereg restrykcji, przez które ci biedni, wydojeni ludzie musieli spłukać się do reszty! A wystarczy cisnąć, żeby gaz i węgiel były tanie. Sporo ludzi od razu przeskoczy na gaz, bo jest mega wygodny w porównaniu do węgla.

 3. xx 23 Styczeń, 2017 pm 31 19: 54 Odpowiadać

  Może byście się Pańswo zajeli eleminacją z centrów miast ruchu samochodowego. To co zostało zrobione to jest czysty populizm i nic więcej. Myślicie że ludzie nie myślą ?

 4. MP 24 Styczeń, 2017 am 31 07: 14 Odpowiadać

  Cieszę się niezmiernie z inicjatywy poprawy środowiska, jeszcze panowie z sejmików proszę o zapewnienie że cena 1t dobrego ekogroszku w przeliczeniu na minimalną pensję będzie taka jak dla Niemca. Jeśli 1t kosztowała by 200-300zł to nikt by nie kombinował.
  Panowie proponuję popracować też nad ceną gazu, czemu Polska płaci 25% więcej za gaz niż Niemcy. Nie mówiąc już o proporcjach zarobkowych. Dla Niemca zima kosztuje tyle ile Polaka 1 miesiąc.
  A druga sprawa, a może ułatwić możliwość budowy wiatraków, mieszkam koło góry gdzie stałby piękny eko wiatrak, ale oczywiście nie ma takiej możliwości bo przepisy zabraniają by go postawić. Polska kraj zakazów i na nakazów.

 5. Kraków to moje miasto 24 Styczeń, 2017 am 31 11: 10 Odpowiadać

  Przy okazji powinni zakazać palenie papierosów we wszystkich miejscach publicznych: przed sklepami, na ulicy, klatkach schodowych, balkonach i w oknach. Za nie przestrzeganie 500 zł, jak nie skutkuje odbieranie mieszkań.

 6. Janusz 20 Październik, 2017 pm 31 17: 46 Odpowiadać

  Za smog odpowiada w głównej mierze spalanie niskiej jakości paliw, przestarzałe kotły grzewcze oraz ukształtowanie terenu. Najgorsze jest to, że tanim węglem nie palą tylko biedni. Dzisiaj sytuacja finansowa zdecydowanej większości rodzin jest dobra. Ludzi stać na papierosy, alkohol i kilka aut na podwórku, a “nie stać” na lepszy opał. Sam palę peletem (w piecu Mini Bio 10KW) i nie wychodzi wcale drogo w porównaniu do tego, jak paliłem kilka lat temu ekogroszkiem. Tonę naprawdę dobrego peletu idzie już kupić za 750zł.

Czy zgadzasz się z autorem?