Udostępnij

Manifa w stolicy pod hasłem: „Feminizm dla klimatu. Klimat na antykapitalizm”

08.03.2020

Tradycyjnie 8 marca, czyli w Dzień Kobiet, ulicami polskich miast przechodzą Manify. Największa, czyli warszawska, łączy hasła feministyczne z hasłami dotyczącymi zmian klimatu.

„Chcemy zwrócić szczególną uwagę na katastrofę klimatyczną, która dzieje się tu i teraz, dotyczy każdej i każdego z nas. Chcemy stanąć ramię w ramię z aktywistkami i aktywistami klimatycznymi, prozwierzęcymi, pokazać że klimat jest również naszą sprawą – sprawą feministyczną” – pisały członkinie Porozumienia Kobiet 8 marca na stronie zbiórki pieniędzy na organizację Manify. Aktywistki poprzez swój tradycyjny marsz w Dzień Kobiet chcą podkreślić, że wiele ogromnych korporacji przyczynia się do niszczenia planety, a władze państw na całym świecie „nie podejmują zmian systemowych, które są główną drogą na ratunek dla naszego gatunku.” Stąd hasło całego wydarzenia: „Feminizm dla Klimatu. Klimat na antykapitalizm”.

Warszawska Manifa rozpoczęła się o godz. 14 na placu Defilad. Planowana trasa: przez Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, ul. Świętokrzyską z powrotem na Marszałkowską. Marsz przez centrum stolicy ma zająć trzy godziny.

Swój udział w Manifie zadeklarowały największe inicjatywy proklimatyczne, w tym m.in. Extinction Rebellion, Strajk dla Ziemi i Obóz dla Klimatu. Na swoim wydarzeniu na Facebooku piszą: „Z wielką radością przyjęłyśmy i przyjęliśmy informację, o tym, że tegoroczna warszawska Manifa jest w całość poświęcona kwestiom klimatycznym. Wierzymy, że w walce o powstrzymanie katastrofy klimatycznej potrzebujemy szerokich koalicji i wielu sojuszników.”

Marsze z okazji 8 marca odbywają się w niedzielę także m.in. w Krakowie, Bydgoszczy i Katowicach. Niektóre z manifestacji, wzorem warszawskiej, nawiązują do walki o klimat i środowisko. Wrocławska Manifa odbywa się pod hasłem „Matka ziemia, nie ojciec kapitalizm”, a ta w Trójmieście – „Kobiety i Ziemia mają dużo do zniesienia”.

Zdjęcie: vel Ox/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.