Maraton Pisania Listów Antysmogowych z Andrzejem Bargielem

1461
0
Podziel się:

Podhalański Alarm Smogowy zaprasza na Maraton Pisania Listów Antysmogowych z Andrzejem Bargielem. Wydarzenie organizowane z okazji Dnia Czystego Powietrza odbędzie się dnia 15 listopada 2016 roku w Zakopanem.

Maraton Pisania Listów Antysmogowych to seria spotkań z uczniami szkół podstawowych, w trakcie których uczniowie dowiedzą się czym jest smog oraz będą pisać listy do osób palących śmieci. O wpływie oddychania brudnym powietrzem na zdrowie uczniowie będą mogli porozmawiać z ambasadorem Podhalańskiego Alarmu Smogowego, himalaistą Andrzejem Bargielem. W trakcie spotkań wyświetlany będzie spot „Walka o oddech”, w którym wystąpił zakopiański sportowiec.

Napisane przez uczniów listy antysmogowe zostaną przekazane straży miejskiej w Zakopanem. Strażnicy będą je wręczać w trakcie kontroli palenisk, które od kilku miesięcy przeprowadzane są w stolicy polskich Tatr.

– Liczymy, że takim sposobem uda się nam przemówić do sumienia mieszkańców. Palenie śmieci jest skrajnie groźne dla zdrowia, a najbardziej cierpią na tym dzieci – mówi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Inicjatywa aktywistów antysmogowych spodobała się komendantowi straży miejskiej w Zakopanem, Markowi Trzaskosiowi. Strażnicy codziennie przeprowadzają kilkanaście kontroli palenisk. W ich trakcie pobierają próbki popiołu i sadzy, które są wysyłane do laboratorium w Krakowie. Pozytywny wynik badania oznacza mandat lub grzywnę do 5 tysięcy złotych.

– Listy od dzieci będą kolejnym narzędziem w naszych rękach, obok mandatów czy grzywny. Walka o czyste powietrze jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreśla kom. Marek Trzaskoś.

W trakcie spotkań aktywiści będą też mówić o programie wymiany pieców węglowych, który od kilku dni promowany jest przez Urząd Miasta Zakopane. Dzięki programowi z dotacji na wymianę pieca i przyłączenie do ekologicznych źródeł ogrzewania będzie mogło skorzystać od 800 do 1000 gospodarstw domowych. To właśnie nisko sprawne piece na węgiel i drewno są głównym źródłem zanieczyszczeń w mieście pod Giewontem.

Maraton Pisania Listów jest kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Podhalański Alarm Smogowy w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza. W sobotę aktywiści wraz z z-cą burmistrza Zakopanego Wiktorem Łukaszczykiem otworzyli wystawę plakatów pt. #ZakopaneBezSmogu. Plakaty wykonali młodzi artyści z liceum plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa była wspólną inicjatywą PAS, Polskiej Zielonej Sieci i Urzędu Miasta Zakopane. Plakaty można oglądać w Parku im. marszałka J. Piłsudskiego w centrum Zakopanego. Wystawa będzie otwarta do końca roku.

Źródło: Informacja prasowa Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Fot. Jan Danek. Zakopane/Smogowa Mapa Polski.

Podziel się: