Udostępnij

Maraton Pisania Listów Antysmogowych z Andrzejem Bargielem

14.11.2016

Podhalański Alarm Smogowy zaprasza na Maraton Pisania Listów Antysmogowych z Andrzejem Bargielem. Wydarzenie organizowane z okazji Dnia Czystego Powietrza odbędzie się dnia 15 listopada 2016 roku w Zakopanem.

Maraton Pisania Listów Antysmogowych to seria spotkań z uczniami szkół podstawowych, w trakcie których uczniowie dowiedzą się czym jest smog oraz będą pisać listy do osób palących śmieci. O wpływie oddychania brudnym powietrzem na zdrowie uczniowie będą mogli porozmawiać z ambasadorem Podhalańskiego Alarmu Smogowego, himalaistą Andrzejem Bargielem. W trakcie spotkań wyświetlany będzie spot „Walka o oddech”, w którym wystąpił zakopiański sportowiec.

Napisane przez uczniów listy antysmogowe zostaną przekazane straży miejskiej w Zakopanem. Strażnicy będą je wręczać w trakcie kontroli palenisk, które od kilku miesięcy przeprowadzane są w stolicy polskich Tatr.

– Liczymy, że takim sposobem uda się nam przemówić do sumienia mieszkańców. Palenie śmieci jest skrajnie groźne dla zdrowia, a najbardziej cierpią na tym dzieci – mówi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Inicjatywa aktywistów antysmogowych spodobała się komendantowi straży miejskiej w Zakopanem, Markowi Trzaskosiowi. Strażnicy codziennie przeprowadzają kilkanaście kontroli palenisk. W ich trakcie pobierają próbki popiołu i sadzy, które są wysyłane do laboratorium w Krakowie. Pozytywny wynik badania oznacza mandat lub grzywnę do 5 tysięcy złotych.

– Listy od dzieci będą kolejnym narzędziem w naszych rękach, obok mandatów czy grzywny. Walka o czyste powietrze jest dla nas absolutnym priorytetem – podkreśla kom. Marek Trzaskoś.

W trakcie spotkań aktywiści będą też mówić o programie wymiany pieców węglowych, który od kilku dni promowany jest przez Urząd Miasta Zakopane. Dzięki programowi z dotacji na wymianę pieca i przyłączenie do ekologicznych źródeł ogrzewania będzie mogło skorzystać od 800 do 1000 gospodarstw domowych. To właśnie nisko sprawne piece na węgiel i drewno są głównym źródłem zanieczyszczeń w mieście pod Giewontem.

Maraton Pisania Listów jest kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Podhalański Alarm Smogowy w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza. W sobotę aktywiści wraz z z-cą burmistrza Zakopanego Wiktorem Łukaszczykiem otworzyli wystawę plakatów pt. #ZakopaneBezSmogu. Plakaty wykonali młodzi artyści z liceum plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem. Wystawa była wspólną inicjatywą PAS, Polskiej Zielonej Sieci i Urzędu Miasta Zakopane. Plakaty można oglądać w Parku im. marszałka J. Piłsudskiego w centrum Zakopanego. Wystawa będzie otwarta do końca roku.

Źródło: Informacja prasowa Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Fot. Jan Danek. Zakopane/Smogowa Mapa Polski.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.