Udostępnij

Marnujemy 5 mln ton żywności rocznie. Prawo nie pomaga

26.12.2021

Większość żywności marnujemy nie w gastronomii czy handlu, a w naszych domach. Wynika to z badań, które Najwyższa Izba Kontroli przytacza w swoim najnowszym raporcie. Urzędnicy NIK twierdzą, że prawo przeciwdziałające marnotrawstwu jest w Polsce nieskuteczne.

Marnowanie żywności w Polsce to duży problem, a co roku wyrzucamy 5 mln ton artykułów spożywczych. Wynika to z danych Programu Racjonalizacji i Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM). 60 proc. z niej pozbywamy się w gospodarstwach domowych. Handel odpowiada za jedynie 7 proc. tej masy. W przetwórstwie i produkcji rolniczej marnuje się z kolei około 15,5 proc. wszystkich produktów spożywczych.

Marnowanie żywności: często przez pomyłkę

Z domowych lodówek najczęściej pozbywamy się nieświeżej i zepsutej żywności. Taki powód podało 60 proc. zapytanych w ankiecie PROM. Produkty spożywcze wyrzucamy również przez przeoczenie daty ważności (42 proc.) i przecenienie swoich możliwości – przygotowanie lub zakup zbyt dużej ilości jedzenia. Według kontrolerów NIK sporą jej część można by było jeszcze wykorzystać. Często wyrzucamy ją popełniając prosty błąd.

„Nie wszyscy znają bowiem różnice między określeniem najlepiej spożyć przed, a określeniem: należy spożyć do. Pierwszy oznacza jedynie termin gwarantowanej przez producenta jakości żywności, drugi datę jej przydatność do spożycia” – czytamy w opracowaniu raportu.

Z badań PROM wynika jednak, że w handlu marnowanie żywności także osiąga ogromną skalę. Rocznie chodzi o 337 tys. ton jedzenia. Dzieje się tak mimo ustawy umożliwiającą sklepom przekazywanie produktów spożywczych organizacjom pozarządowym, które otrzymały dzięki niej jedynie 18,5 tys. ton jedzenia.

„To oznacza, że w ubiegłym roku organizacje te otrzymały ok. 5,5% żywności marnowanej w handlu i ok. 0,4% całej żywności marnowanej w Polsce (z blisko 5 mln ton)” – czytamy w raporcie.

Sklepy nie mogą oddawać jedzenia domom dziecka

Wynikać to może ze słabości ustawy, która pozwala przekazywać żywność jedynie wąskiemu gronu organizacji charytatywnych. Poza tą listą są między innymi domy dziecka czy domy pomocy społecznej. Przeszkadzać mogą również formalności, których dopełnić trzeba przy odbieraniu produktów spożywczych. Organizacje pozarządowe muszą informować o sposobie jej wykorzystania odpowiedni dla miejsca siedziby wojewódzki fundusz ochrony środowiska.

Fundusze mają też zbierać dane o ilości jedzenia wyrzuconego przez sieci handlowe i zbierać odpowiednie do niej opłaty. „Tyle teoria. W praktyce, jak pokazała kontrola NIK, przekazywane dane są niepełne i niejednolite, a do GIOŚ trafiają z opóźnieniem, co uniemożliwia ich rzetelną weryfikację” – piszą przedstawiciele Izby.

Kontrolerzy zwrócili też uwagę na niedofinansowanie Federacji Banków Żywności, jednej z największych organizacji otrzymującą produkty spożywcze w ramach umów z sieciami handlowymi. To między innymi do nich powinna trafiać część z wpłat przekazywanych przez sklepy WFOŚ-om. Pieniędzy jest jednak bardzo niewiele. Najlepiej sfinansowany Bank Żywności w Krakowie otrzymał w ciągu roku 88 tys. złotych. Bankowi w Opolu nie przyznano z kolei żadnej kwoty.

Zdaniem urzędników prawo mające w zamierzeniu zatrzymać marnowanie żywności musi pójść do poprawy. Sieci handlowe powinny być zobowiązane do obejmowania umowami o przekazywaniu jedzenia organizacjom wszystkich swoich sklepów. Sklepy nie powinny też czekać do ostatniej chwili na przekazanie produktów. W takiej sytuacji i tak trafiają one do śmieci – przekonują przedstawiciele NIK.

Źródło zdjęcia: johngerbhardt68 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.