Udostępnij

Masowe wymieranie owadów. Jak powstrzymać katastrofę?

11.03.2019

Wymieranie owadów – zdaniem wielu naukowców – postępuje i w ciągu najbliższych 100 lat może przynieść ludzkości uciążliwe konsekwencje, utrudniające chociażby produkcję żywności. Czy możliwe jest powstrzymanie katastrofy, zanim szkody staną się nieodwracalne? Szwajcarscy badacze wskazują na szanse związane z tzw. „dzikimi ogrodami”, usytuowanymi pośród terenów przekształconych przez człowieka.

O zagrożeniu wyginięciem owadów mówią opublikowane niedawno badania dra Francisco Sáncheza-Bayo i dra Krisa A.G.Wyckhuy’a. Wynika z nich, że blisko 40 proc. gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem, a za stan ten odpowiada przede wszystkim uprawiane na skalę przemysłową rolnictwo. Dodatkowo problem pogłębiają związane z rolnictwem zanieczyszczenia, rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych oraz zmiana klimatu.

Szerszy komentarz do rezultatów wspomnianych badań znaleźć można w wywiadzie z polskimi ekspertami, który publikowaliśmy tutaj.

Co nam grozi?

Owady są niezbędne przede wszystkim dla wyżywienia świata – zarówno ludzi, jak i innych organizmów. Są konieczne w rozmnażaniu wielu gatunków roślin (tak rosnących dziko, jak uprawianych przez człowieka), a także same stanowią pożywienie dla wielu gatunków, będąc ważnym elementem wielu łańcuchów pokarmowych.

Ponad 80 proc. zbiorów w Europie (przede wszystkim owoców i warzyw) pochodzi z gatunków roślin, które wymagają zapylenia przez owady.

Masowe wymieranie owadów może więc przełożyć się na ogólny spadek bioróżnorodności planety. Jak twierdzą eksperci Europejskiej Agencji Środowiska, bioróżnorodność jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów, które nie tylko pozwala na produkcję żywności, ale przekłada się ponadto na stan wód, powietrza oraz tempo zmian klimatycznych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jak zaradzić katastrofie?

Jednym z możliwych rozwiązań, proponowanym przez szwajcarskich badaczy, jest dbanie o bioróżnorodność poprzez tworzenie niewielkich enklaw dzikiej roślinności pośród terenów przekształconych przez człowieka.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bazylei wykazały, że „dzikie ogrody” – zawierające posusz, kompost oraz roślinność pozostawioną samą sobie – wpływają korzystnie na bioróżnorodność owadów żyjących w glebie oraz pośród roślin. Zdaniem naukowców zasiedlający je „sąsiedzi” mogą pozwolić zachować bioróżnorodność także na terenach wokół enklawy.

„Opinia publiczna dostrzega problem i jest gotowa do działania. Niektóre gatunki są już stracone, ale jestem przekonana, że możemy zatrzymać spadek (bioróżnorodności – przyp. red.) lub przynajmniej go spowolnić”, powiedziała Brigitte Braschler, współautorka badań, w rozmowie z Deutsche Welle.

 

Więcej o „dzikich ogrodach” przeczytać można w raporcie z badań szwajcarskich naukowców (w języku angielskim) – tutaj.

Z wynikami wspomnianych badań na temat wymierania owadów (także w języku ang.), zapoznać można się tutaj.

Źródła: Deutsche Welle, Nauka w Polsce, Ziemia na rozdrożu

Zdjęcie: Shutterstock/amypat45

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.