Udostępnij

Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. „Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”

04.06.2020

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku dowodzą, że szóste masowe wymieranie zachodzi szybciej, niż podejrzewano. Analiza dotycząca kręgowców lądowych wykazała, że obecnie 515 gatunków zwierząt znajduje się na skraju wyginięcia. To niewiele mniej niż wyginęło w całym XX wieku.

Biolog z Uniwersytetu Stanforda, prof. Paul Ehrlich, był jednym z autorów głośnego badania, które przed pięcioma laty ujawniło skalę kataklizmu, określonego mianem szóstego wielkiego wymierania. Teraz wraz ze współpracownikami z USA i Meksyku dokonał aktualizacji ówczesnych ustaleń. Z jego analizy wynika, że skala wymierania jest najprawdopodobniej większa niż sądzono i zagraża pośrednio także ludzkości.

Czytaj także: Raport ONZ: więcej odpadów z plastiku i chemikaliów, mniej lasów i wymierające gatunki

„Gdy ludzkość eksterminuje populacje i całe gatunki innych stworzeń, odcina gałąź, na której siedzi” – powiedział w oświadczeniu prof. Ehrlich. „Niszczymy tym samym system podtrzymywania życia na planecie, potrzebny także nam. (…) [Dlatego – przyp. red.] ochrona zagrożonych gatunków powinna zostać podniesiona do rangi globalnej sytuacji kryzysowej, równej problemowi zmian klimatycznych, z którymi jest związana” – podkreślił naukowiec.

By ocenić skalę problemu, badacze przeanalizowali dane na temat ponad 29 tys. zagrożonych gatunków, znajdujących się na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, a także liście organizacji BirdLife International. Naukowcy wykazali, że obecnie 515 spośród zagrożonych gatunków ma populację mniejszą niż 1000 osobników. Blisko połowa z nich liczy mniej niż 250. Dla porównania: szacuje się, że w całym wieku XX wyginęło ok. 543 gatunków.

„Od nas zależy przyszłość gatunków”

Większość z zagrożonych gatunków żyje w regionie tropikalnym lub subtropikalnym, gdzie dochodzi do intensywnej eksploatacji środowiska naturalnego przez człowieka. Obok niszczenia siedlisk i emisji zanieczyszczeń, jako przyczyny wymieniono także powodowane przez człowieka zmiany klimatu oraz handel dziką fauną i florą.

„To, co zrobimy w ciągu najbliższych dwóch dekad, by poradzić sobie z obecnym kryzysem wymierania, określi los milionów gatunków” – powiedział współautor badania, prof. Gerardo Ceballos z Instytutu Ekologii Narodowego Uniwersytetu Meksyku, wskazując na możliwy efekt domina, który sprowadzi zagładę na kolejne gatunki. „To od nas zależy, jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom – zrównoważony czy opuszczony” – powiedział współautor badań prof. Peter Raven, emerytowany prezydent Ogrodu Botanicznego w Missouri.

_

Z pełnymi wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Smileus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.