Udostępnij

Masowe wymieranie szybsze niż sądzono. „Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”

04.06.2020

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku dowodzą, że szóste masowe wymieranie zachodzi szybciej, niż podejrzewano. Analiza dotycząca kręgowców lądowych wykazała, że obecnie 515 gatunków zwierząt znajduje się na skraju wyginięcia. To niewiele mniej niż wyginęło w całym XX wieku.

Biolog z Uniwersytetu Stanforda, prof. Paul Ehrlich, był jednym z autorów głośnego badania, które przed pięcioma laty ujawniło skalę kataklizmu, określonego mianem szóstego wielkiego wymierania. Teraz wraz ze współpracownikami z USA i Meksyku dokonał aktualizacji ówczesnych ustaleń. Z jego analizy wynika, że skala wymierania jest najprawdopodobniej większa niż sądzono i zagraża pośrednio także ludzkości.

Czytaj także: Raport ONZ: więcej odpadów z plastiku i chemikaliów, mniej lasów i wymierające gatunki

„Gdy ludzkość eksterminuje populacje i całe gatunki innych stworzeń, odcina gałąź, na której siedzi” – powiedział w oświadczeniu prof. Ehrlich. „Niszczymy tym samym system podtrzymywania życia na planecie, potrzebny także nam. (…) [Dlatego – przyp. red.] ochrona zagrożonych gatunków powinna zostać podniesiona do rangi globalnej sytuacji kryzysowej, równej problemowi zmian klimatycznych, z którymi jest związana” – podkreślił naukowiec.

By ocenić skalę problemu, badacze przeanalizowali dane na temat ponad 29 tys. zagrożonych gatunków, znajdujących się na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, a także liście organizacji BirdLife International. Naukowcy wykazali, że obecnie 515 spośród zagrożonych gatunków ma populację mniejszą niż 1000 osobników. Blisko połowa z nich liczy mniej niż 250. Dla porównania: szacuje się, że w całym wieku XX wyginęło ok. 543 gatunków.

„Od nas zależy przyszłość gatunków”

Większość z zagrożonych gatunków żyje w regionie tropikalnym lub subtropikalnym, gdzie dochodzi do intensywnej eksploatacji środowiska naturalnego przez człowieka. Obok niszczenia siedlisk i emisji zanieczyszczeń, jako przyczyny wymieniono także powodowane przez człowieka zmiany klimatu oraz handel dziką fauną i florą.

„To, co zrobimy w ciągu najbliższych dwóch dekad, by poradzić sobie z obecnym kryzysem wymierania, określi los milionów gatunków” – powiedział współautor badania, prof. Gerardo Ceballos z Instytutu Ekologii Narodowego Uniwersytetu Meksyku, wskazując na możliwy efekt domina, który sprowadzi zagładę na kolejne gatunki. „To od nas zależy, jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom – zrównoważony czy opuszczony” – powiedział współautor badań prof. Peter Raven, emerytowany prezydent Ogrodu Botanicznego w Missouri.

_

Z pełnymi wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Smileus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.