Udostępnij

"Matki Polki na wyrębie" jadą do papieża walczyć o środowisko

29.05.2017

Chciały zebrać 10 tysięcy, udało się nawet trochę więcej. Chciały polecieć do Rzymu, wylatują za tydzień. Chciały spotkać się z papieżem – audiencję mają w przyszłą środę.

Mowa o grupie krakowianek – „Matkach Polkach na wyrębie”.
„Uważamy, że przyroda jest naszym wspólnym dobrem, dziedzictwem, które należy chronić i przekazywać w jak najlepszym stanie następnym pokoleniom.” – piszą same o sobie.  Pierwszy raz zrobiło się o nich głośno, kiedy zaczęły pozować do zdjęć, karmiąc piersią i siedząc na pozostałościach po wyciętych drzewach.Sprzeciwiają się nie tylko wycince, ale też bagatelizowaniu problemów z zanieczyszczeniem powietrza i wszystkiemu, co niszczy nasze środowisko.
Postanowiły, że opowiedzą o tym Papieżowi Franciszkowi. W tym celu zorganizowały zbiórkę na Polakpotrafi.pl. Chciały zebrać fundusze na bilety do Rzymu oraz nocleg na miejscu. Założyły, że będzie to kosztowało 10 tys. zł. Udało się, nawet z nadwyżką, a akcję wsparło 209 osób.
Polecą w dziesiątkę: Cecylia Malik, Ania Grajewska, Agata Bargiel, Daria Gosek i Aga Miłogrodzka, razem ze swoimi dziećmi: Ignasiem, dwiema Różami, Lwem i Kosmą. Razem z nimi pojedzie jeszcze dokumentalista.
„Lecimy do Papieża Franciszka, ponieważ uważamy, że ochrona przyrody to sprawa moralności. Traktowanie jej wyłącznie przedmiotowo uważamy za nieetyczne. Papież jest autorem encykliki pt. Laudato si. W trosce o wspólny dom, w której nawołuje do podmiotowego traktowania przyrody i zaprzestania jej niszczenia. W encyklice Papież zadaje podstawowe pytanie ” Jaki rodzaj świata chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom ?”. Minister Szyszko powołuje się na słowa papieża, jednocześnie działa wbrew wykładni jego encykliki.” – piszą na stronie akcji.
Dodają, że papież był w Polsce w lecie zeszłego roku, ale nie zdaje sobie sprawy z problemów, z jakimi Polska walczy – albo przynajmniej powinna walczyć.
„Posiadamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, a minister Szyszko na apel organizacji pozarządowych o obniżenie norm alarmowania o smogu odpowiedział, że ich nie obniży, gdyż alarmy należałoby ogłaszać zbyt często” – piszą. Wymieniają także wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, plany regulacji naturalnych rzek, a także nowe prawo pozwalające na niekontrolowaną wycinkę drzew.
Chcą zwrócić oczy całego świata na Polskę. Wiozą ze sobą transparent z napisem: „Ojcze Święty ratuj, wycięli nam drzewa, teraz chcą zniszczyć nam rzeki”.
Podczas audiencji chcą wręczyć papieżowi zdjęcie z protestu w Krakowie i książkę ze zdjęciami z wyrębów. Franciszek dostanie również raporty o czterech wymienianych przez „Matki” grzechach ekologicznych Polski.
 
źródło zdjęcia: Matki Polki na Wyrębie/Facebook/ fot.Tomasz Wiech

 
 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.