Udostępnij

Mecz przerwany z powodu smogu. Zawodnicy kaszleli, odmówili gry, później ubrali maseczki

04.12.2017

Powietrze w Delhi od wielu tygodni jest bardzo złe. Mimo to w mieście odbywają się kolejne zawody sportowe. Niedawno, mimo licznych głosów sprzeciwu, odbył się półmaraton. Teraz zdecydowano się rozegrać międzynarodowe spotkanie krykieta – Indie kontra Sri Lanka.

Warunki, w których odbył się mecz, nie spodobały się graczom gości. Ci najpierw nie chcieli występować w gęstym smogu. Przerwali mecz, kiedy zawodnik Lahiru Gamage zaczął kaszleć i nie mógł się opanować przez dłuższą chwilę. To wywołało dyskusję między sędzią i lekarzem zespołu Sri Lanki.

Po krótkiej przerwie zdecydowano się jednak grać dalej. Kontynuowanie gry poprzedziła kłótnie, kiedy gracze gości skarżyli się, że muszą występować w takich warunkach. Ostentacyjnie zakładali maseczki i jeden po drugim opuszczali boisko kaszląc. Z tego powodu zespół kończył mecz z jednym z trenerów oraz fizjoterapeutą w składzie. Indie wygrały 536 do 7.

Poziom pyłu PM2.5 w powietrzu był tak wysoki, że Air Quality Index wyniósł rano 436. Zachowanie zawodników Sri Lanki wywołało falę krytyki płynącą ze strony hinduskich kibiców, którzy w mediach społecznościowych pisali o nich per „cry babies” (mamisynki).

Oficjele pytali, jak to możliwe, że 20 tysiącom ludzi na trybunach smog nie przeszkadzał, a przeszkadzał zawodnikom Sri Lanki.

Jeden z najciekawszych komentarzy pochodził od Raghu Krishnana z Economic Times:

– W czasie kiedy najlepsi lekarze w Delhi kategorycznie stwierdzają, że jakość powietrza na i wokół stadionu Feroza Shah Kotla jest tak zła, że niebezpiecznie jest oddawać się tam aktywności fizycznej, nie możemy winić graczy ze Sri Lanki za ich niechęć do gry – pisał. I dodawał: „Dziś, kiedy nawet pracownicy biurowi są skupieni na utrzymaniu kondycji fizycznej, śmieszne byłoby oczekiwanie od zagranicznych sportowców gry w warunkach, które są uznawane za niebezpieczne dla ich zdrowia. Do tego, kiedy mówimy o sporcie takim jak mecz testowy krykieta, który wymaga gry po sześć godzin dziennie przez pięć dni. Hinduscy sportowcy mogą zgadzać się na grę w takich warunkach ze względów patriotycznych, ponieważ reprezentują swój kraj. Od obcokrajowców nie możemy jednak wymagać brania udziału w zawodach, kiedy oddychanie odpowiada wypalaniu 40 papierosów dziennie.”

Źródło ilustracji: Twitter.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.