Udostępnij

Mecz przerwany z powodu smogu. Zawodnicy kaszleli, odmówili gry, później ubrali maseczki

04.12.2017

Powietrze w Delhi od wielu tygodni jest bardzo złe. Mimo to w mieście odbywają się kolejne zawody sportowe. Niedawno, mimo licznych głosów sprzeciwu, odbył się półmaraton. Teraz zdecydowano się rozegrać międzynarodowe spotkanie krykieta – Indie kontra Sri Lanka.

Warunki, w których odbył się mecz, nie spodobały się graczom gości. Ci najpierw nie chcieli występować w gęstym smogu. Przerwali mecz, kiedy zawodnik Lahiru Gamage zaczął kaszleć i nie mógł się opanować przez dłuższą chwilę. To wywołało dyskusję między sędzią i lekarzem zespołu Sri Lanki.

Po krótkiej przerwie zdecydowano się jednak grać dalej. Kontynuowanie gry poprzedziła kłótnie, kiedy gracze gości skarżyli się, że muszą występować w takich warunkach. Ostentacyjnie zakładali maseczki i jeden po drugim opuszczali boisko kaszląc. Z tego powodu zespół kończył mecz z jednym z trenerów oraz fizjoterapeutą w składzie. Indie wygrały 536 do 7.

Poziom pyłu PM2.5 w powietrzu był tak wysoki, że Air Quality Index wyniósł rano 436. Zachowanie zawodników Sri Lanki wywołało falę krytyki płynącą ze strony hinduskich kibiców, którzy w mediach społecznościowych pisali o nich per „cry babies” (mamisynki).

Oficjele pytali, jak to możliwe, że 20 tysiącom ludzi na trybunach smog nie przeszkadzał, a przeszkadzał zawodnikom Sri Lanki.

Jeden z najciekawszych komentarzy pochodził od Raghu Krishnana z Economic Times:

– W czasie kiedy najlepsi lekarze w Delhi kategorycznie stwierdzają, że jakość powietrza na i wokół stadionu Feroza Shah Kotla jest tak zła, że niebezpiecznie jest oddawać się tam aktywności fizycznej, nie możemy winić graczy ze Sri Lanki za ich niechęć do gry – pisał. I dodawał: „Dziś, kiedy nawet pracownicy biurowi są skupieni na utrzymaniu kondycji fizycznej, śmieszne byłoby oczekiwanie od zagranicznych sportowców gry w warunkach, które są uznawane za niebezpieczne dla ich zdrowia. Do tego, kiedy mówimy o sporcie takim jak mecz testowy krykieta, który wymaga gry po sześć godzin dziennie przez pięć dni. Hinduscy sportowcy mogą zgadzać się na grę w takich warunkach ze względów patriotycznych, ponieważ reprezentują swój kraj. Od obcokrajowców nie możemy jednak wymagać brania udziału w zawodach, kiedy oddychanie odpowiada wypalaniu 40 papierosów dziennie.”

Źródło ilustracji: Twitter.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.