Mecz przerwany z powodu smogu. Zawodnicy kaszleli, odmówili gry, później ubrali maseczki

2201
0
Podziel się:
Sport smog

Powietrze w Delhi od wielu tygodni jest bardzo złe. Mimo to w mieście odbywają się kolejne zawody sportowe. Niedawno, mimo licznych głosów sprzeciwu, odbył się półmaraton. Teraz zdecydowano się rozegrać międzynarodowe spotkanie krykieta – Indie kontra Sri Lanka.

Warunki, w których odbył się mecz, nie spodobały się graczom gości. Ci najpierw nie chcieli występować w gęstym smogu. Przerwali mecz, kiedy zawodnik Lahiru Gamage zaczął kaszleć i nie mógł się opanować przez dłuższą chwilę. To wywołało dyskusję między sędzią i lekarzem zespołu Sri Lanki.

Po krótkiej przerwie zdecydowano się jednak grać dalej. Kontynuowanie gry poprzedziła kłótnie, kiedy gracze gości skarżyli się, że muszą występować w takich warunkach. Ostentacyjnie zakładali maseczki i jeden po drugim opuszczali boisko kaszląc. Z tego powodu zespół kończył mecz z jednym z trenerów oraz fizjoterapeutą w składzie. Indie wygrały 536 do 7.

Poziom pyłu PM2.5 w powietrzu był tak wysoki, że Air Quality Index wyniósł rano 436. Zachowanie zawodników Sri Lanki wywołało falę krytyki płynącą ze strony hinduskich kibiców, którzy w mediach społecznościowych pisali o nich per „cry babies” (mamisynki).

Oficjele pytali, jak to możliwe, że 20 tysiącom ludzi na trybunach smog nie przeszkadzał, a przeszkadzał zawodnikom Sri Lanki.

Jeden z najciekawszych komentarzy pochodził od Raghu Krishnana z Economic Times:

– W czasie kiedy najlepsi lekarze w Delhi kategorycznie stwierdzają, że jakość powietrza na i wokół stadionu Feroza Shah Kotla jest tak zła, że niebezpiecznie jest oddawać się tam aktywności fizycznej, nie możemy winić graczy ze Sri Lanki za ich niechęć do gry – pisał. I dodawał: „Dziś, kiedy nawet pracownicy biurowi są skupieni na utrzymaniu kondycji fizycznej, śmieszne byłoby oczekiwanie od zagranicznych sportowców gry w warunkach, które są uznawane za niebezpieczne dla ich zdrowia. Do tego, kiedy mówimy o sporcie takim jak mecz testowy krykieta, który wymaga gry po sześć godzin dziennie przez pięć dni. Hinduscy sportowcy mogą zgadzać się na grę w takich warunkach ze względów patriotycznych, ponieważ reprezentują swój kraj. Od obcokrajowców nie możemy jednak wymagać brania udziału w zawodach, kiedy oddychanie odpowiada wypalaniu 40 papierosów dziennie.”


Źródło ilustracji: Twitter.

Podziel się: