Udostępnij

Mediolan szykuje się na koniec kwarantanny i zamienia drogi na ścieżki rowerowe

27.04.2020

Władze włoskiego miasta przygotowują się na wzmożony ruch samochodowy po zakończeniu narodowej kwarantanny. Obawiają się, że mieszkańcy będą chcieli uniknąć podróży zatłoczonymi autobusami i metrem, więc przesiądą się do aut. Dlatego postanowiono, że część dróg samochodowych zostanie zmieniona na ścieżki pieszo-rowerowe.

Podczas narodowej kwarantanny, kiedy szkoły są zamknięte, a Włosi pracują z domów, ruch w miastach zmniejszył się o 30-75 proc. Spadło też zanieczyszczenie powietrza, a przede wszystkim stężenia NO2, tlenku azotu, którego źródłem są przede wszystkim samochody z silnikami diesla.

Władze Mediolanu obawiają się, że po poluzowaniu restrykcji, mieszkańcy będą bali się korzystać z transportu publicznego. Wsiądą więc do samochodów, powodując korki, smog i zabierając przestrzeń w mieście.

Żeby zachęcić ich do poruszania się po Mediolanie w bezpieczny sposób, postanowili przekształcić aż 35 km dróg w ścieżki rowerowe. W praktyce oznacza to, że dwupasmowe drogi samochodowe staną się jednopasmowymi, a pozostała przestrzeń będzie przeznaczona dla rowerzystów. Plan „Strade Aperte” (otwarte ulice) zakłada też poszerzenie chodników i wprowadzenie stref z maksymalną prędkością 30 km/h.

Czytaj także: Pierwsze takie badania w Polsce: niemal wszędzie przekroczono normy zanieczyszczeń generowanych przez samochody

„Od lat pracowaliśmy nad zmniejszeniem ruchu samochodowego w mieście. Jeśli wszyscy jeżdżą autami, nie ma przestrzeni dla ludzi, nie ma przestrzeni do poruszania się, właściciele lokali nie mogą korzystać z przestrzeni przed swoimi sklepami i restauracjami” – mówił w rozmowie z „Guardianem” zastępca burmistrza Mediolanu Marco Granelli. “Musimy wyobrazić sobie Mediolan na nowo w nowej sytuacji. Musimy się przygotować, dlatego tak ważne jest ochronienie chociaż części gospodarki, wsparcie barów, rzemieślników i restauratorów” – dodał. Jego zdaniem oddanie części ulic pieszym i rowerzystom może być częścią tej pomocy.

Zdjęcie: MandriaPX/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.