Udostępnij

Miały być zamykane kopalnie, jest brak planu. Jacek Sasin odwleka decyzje po spotkaniu z górnikami

28.07.2020

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin miał dziś przedstawić plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Po spotkaniach polityka ze związkowcami nie usłyszeliśmy jednak żadnych konkretów w tej sprawie.

Stało się to po sensacyjnych doniesieniach Reutersa o możliwości zamknięcia wszystkich kopalń węgla kamiennego do 2036 roku. O takim planie miały informować wiarygodne według prestiżowej agencji źródła. Mówiło się też o szybkich, ale mniej bolesnych dla branży wydobywczej cięciach: zamknięciu nierentownych kopalń, odebraniu górnikom „czternastek” czy cięciach pensji. Do likwidacji miały iść kopalnie Bielszowice, Halemba, Pokój oraz Wujek. Alternatywą miała być szybka plajta Polskiej Grupy Górniczej.


O tym planie Sasin miał dyskutować z pracownikami kopalń w Katowicach we wtorkowe (28.07) przedpołudnie. Rozmowy poprzedziły zapowiedzi protestów ze strony śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Po negocjacjach przedstawione miały zostać konkrety. Tych się nie doczekaliśmy, bo plan nie został nawet przedstawiony górnikom. Rzecznik ministerstwa mówił na spotkaniu z dziennikarzami o braku porozumienia ze związkowcami.

„Szkoda czasu na dyskusję o dokumencie, o którym z góry wiadomo, że nie uzyska akceptacji” – mówił rzecznik resortu aktywów państwowych Karol Manys. Rząd ma teraz przygotować nową strategię dla przemysłu wydobywczego, której związkowcy już nie odrzucą. Jak stwierdził Manys, przeprowadzenie skutecznej reformy tak ważnego sektora gospodarki będzie niemożliwe bez akceptacji strony społecznej.

Co ciekawe, ze strony PGG zniknął komunikat o stanie finansów spółki. Zwrócił na to uwagę reporter Dziennika Zachodniego Arkadiusz Biernat. W komunikacie można było przeczytać między innymi o spadku przychodów Grupy o 2,7 mld złotych i potrzebie restrukturyzacji zakładów należących do PGG.


Nad nowymi propozycjami ma pracować zespół złożony z ekspertów, pracowników górnictwa oraz zarządu PGG. Na razie to wstępna propozycja wicepremiera Sasina. Nie wiadomo, kiedy grupa robocza zostanie powołana, ani kiedy możemy doczekać się ostatecznych rozstrzygnięć wobec przedsiębiorstwa.

Źródło zdjęcia: NOWAK LUKASZ / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.