Udostępnij

Miasta po pandemii: smog, korki, puste tramwaje? [PODCAST]

17.04.2020

Zanieczyszczenie spada, na ulicach jest o wiele mniej samochodów, komunikacja miejska tnie kursy. To rzeczywistość wielu polskich miast w czasie pandemii koronawirusa. Na razie możemy odetchnąć pełną piersią, ale czy smog z samochodowych spalin nie uderzy nas jeszcze bardziej po zdjęciu ograniczeń? I czy zmienimy sposób poruszania się po miastach?

Izolacja w czasie pandemii przynosi trochę dobrych skutków. Zostajemy w domach, na osiedlowych parkingach i przydomowych podjazdach zostają z nami też nasze samochody. Dlatego spada poziom smogu – i są na to dowody, między innymi z Warszawy, gdzie na stacjach monitorujących zanieczyszczenie z rur wydechowych widać dużą poprawę.

– Trudno podważyć wniosek, że mniejszy ruch przekłada się na niższy poziom zanieczyszczenia, przede wszystkim dwutlenków azotu – mówił nam w zeszłym tygodniu Łukasz Franek z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. I rzeczywiście: poziom tlenków azotu, którymi zanieczyszczają samochody, również w Krakowie wyraźnie spada. Pokazuje to wykres Polskiego Alarmu Smogowego, porównujący stopień zanieczyszczenia powietrza tlenkami azotu w Krakowie w zeszłym roku i tuż po wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się.

 class=


Z drugiej strony kryzys rozkłada na łopatki komunikację miejską. Tramwaje i autobusy jeżdżą albo prawie puste (bo rząd ograniczył dopuszczalną liczbę pasażerów), albo bardzo rzadko (jak w Krakowie, który narzeka, że wydaje na transport zbiorowy krocie, a przychody z biletów są dramatycznie niskie). Nawet najbardziej zagorzali fani komunikacji miejskiej przesiadają się do samochodów. A co w tej sytuacji robi Jan Mencwel, przewodniczący Stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”?

– Sam na wiosnę przesiadam się na rower, więc nie zmieniłem swoich przyzwyczajeń – odpowiada aktywista. Jednak w tym samym czasie Włochy i Hiszpania zniechęcają do korzystania z dwóch kółek mandatami, a niektóre polskie miasta zawieszają działanie miejskich wypożyczalni rowerowych. Nie brakuje jednak i skrajnie różnych przykładów. Wiedeń wyłącza z ruchu samochodowego niektóre pasy pustawych ulic. Na asfalcie pojawiają się piesi i rowerzyści, którzy dzięki temu nie tłoczą się na wąskich ścieżkach i chodnikach. Z kolei Helsinki z sukcesem zachęcają mieszkańców do skorzystania z systemu roweru miejskiego. W Polsce musimy w końcu wrócić na rowery i do komunikacji miejskiej, by miasta nie stanęły w ogromnych korkach – twierdzi Mencwel.


“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.


Źródło zdjęcia: Aliaksander Karankevich / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.