Udostępnij

Miasto szykuje się na fale upałów tworząc 30 zacienionych „zielonych korytarzy” dla pieszych i rowerzystów

14.11.2019

W związku z tym, że letnie upały stają się coraz bardziej nieznośne, a wszystko wskazuje, że będzie tylko gorzej, kolumbijskie Medellin postanowiło się na nie przygotować. Zakładając, że lepiej niż podkręcać klimatyzację – ta wszak chłodząc dziś, ociepla jutro – jest zapewnić cień. Szczególnie w miejscach, gdzie ludzie muszą chodzić, bo są arteriami komunikacji w mieście.

A zatem, by zapewnić cień wybrano 30 ważnych miejskich tras i zdecydowano się zmienić je w zielone korytarze dla pieszych i rowerzystów. Zrobiono to z 18 drogami oraz nabrzeżem 12 strumieni przecinających miasto. Głównym celem projektu było przeciwdziałanie efektowi miejskiej wyspy ciepła, która zaczęła się w drugim największym mieście Kolumbii coraz mocniej dawać we znaki. Władze miasta – to otrzymało za korytarze już kilka nagród – chwalą się, że efektem polityki zazieleniania już dziś jest to, że Medellin nagrzewa się o dwa stopnie mniej.

Cel jest jednak bardziej ambitny i ma być nim od 5 do 6 stopni.

Więcej można zobaczyć m. in. w reklamowym filmie przygotowanym z okazji przyznania jednej z nagród.

Wypada docenić to co zrobiło Medellin, bo idea jest bardzo dobra i potrzebna. Patrząc jednak na zachwyty, które towarzyszą tej miejskiej innowacji, trudno mi nie pomyśleć, że to nowe rozwiązanie w Nowej Hucie i na przykład mojej krakowskiej Krowodrzy wdrażano już kilkadziesiąt lat temu. Tylko później gdzieś niestety pobłądziliśmy i zapomnieliśmy, co jest ważne.

I teraz stare trzeba wymyślać na nowo.

Fot. oscar garces / Shutterstock.com

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.