Udostępnij

Miasto szykuje się na fale upałów tworząc 30 zacienionych „zielonych korytarzy” dla pieszych i rowerzystów

14.11.2019

W związku z tym, że letnie upały stają się coraz bardziej nieznośne, a wszystko wskazuje, że będzie tylko gorzej, kolumbijskie Medellin postanowiło się na nie przygotować. Zakładając, że lepiej niż podkręcać klimatyzację – ta wszak chłodząc dziś, ociepla jutro – jest zapewnić cień. Szczególnie w miejscach, gdzie ludzie muszą chodzić, bo są arteriami komunikacji w mieście.

A zatem, by zapewnić cień wybrano 30 ważnych miejskich tras i zdecydowano się zmienić je w zielone korytarze dla pieszych i rowerzystów. Zrobiono to z 18 drogami oraz nabrzeżem 12 strumieni przecinających miasto. Głównym celem projektu było przeciwdziałanie efektowi miejskiej wyspy ciepła, która zaczęła się w drugim największym mieście Kolumbii coraz mocniej dawać we znaki. Władze miasta – to otrzymało za korytarze już kilka nagród – chwalą się, że efektem polityki zazieleniania już dziś jest to, że Medellin nagrzewa się o dwa stopnie mniej.

Cel jest jednak bardziej ambitny i ma być nim od 5 do 6 stopni.

Więcej można zobaczyć m. in. w reklamowym filmie przygotowanym z okazji przyznania jednej z nagród.

Wypada docenić to co zrobiło Medellin, bo idea jest bardzo dobra i potrzebna. Patrząc jednak na zachwyty, które towarzyszą tej miejskiej innowacji, trudno mi nie pomyśleć, że to nowe rozwiązanie w Nowej Hucie i na przykład mojej krakowskiej Krowodrzy wdrażano już kilkadziesiąt lat temu. Tylko później gdzieś niestety pobłądziliśmy i zapomnieliśmy, co jest ważne.

I teraz stare trzeba wymyślać na nowo.

Fot. oscar garces / Shutterstock.com

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.