Udostępnij

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zapowiada szybki rozwój OZE. 50 proc. więcej energii w ciągu 5 lat

04.12.2023

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport, w którym przewiduje dynamiczny rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych. W ciągu pięciu lat ilość energii wytwarzanej globalnie z OZE ma wzrosnąć o połowę, głównie za sprawą rozwoju fotowoltaiki.

Według opublikowanego w poniedziałek raportu Renewables 2019 w latach 2019-2024 sektor źródeł odnawialnych czeka rozwój w zaskakującym tempie. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w zaledwie pięć lat ma wzrosnąć o 50 procent i wynosić 1200 gigawatów. To mniej więcej tyle energii, ile potrzeba by zasilić Stany Zjednoczone.

Patrząc całościowo na światową produkcję energii elektrycznej, wzrost ten oznaczać będzie zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w energetyce z 26 proc. obecnie do 30 proc. w 2024 roku.

Głównym motorem zmiany ma być fotowoltaika, odpowiadająca za 60 proc. przewidywanego wzrostu. Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że sektor ten będzie się rozwijać w dużej mierze dzięki mniejszym inwestycjom, takim jak indywidualne elektrownie słoneczne. Energetyka rozproszona (nazywana tak w kontrze do dominujących do tej pory scentralizowanych, dużych elektrowni słonecznych) stanowić ma połowę wzrostu przewidywanego dla fotowoltaiki.

Agencja podkreśla, że prognozowany wzrost ma nastąpić po tym, jak w ubiegłym roku – pierwszy raz od prawie dwóch dekad – nastąpiła stagnacja w rozwoju źródeł odnawialnych. Zaznaczono ponadto, że wynik prognozy jest i tak znacznie poniżej poziomu niezbędnego w kontekście walki z kryzysem klimatycznym. Dlatego zdaniem autorów raportu konieczne są takie reformy, które nie będą zniechęcać indywidualnych producentów, chociażby jeśli chodzi o koszty związane z korzystaniem z sieci.

 

Źródło: International Energy Agency

Zdjęcie: Shutterstock/palidachan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.