Mielec: WSA utrzymał w mocy nakaz ciągłego monitoringu emisji z Kronospanu

1985
0
Podziel się:
Mielec Sąd utrzymał w mocy nakaz ciągłego monitoringu emisji z Kronospanu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał obowiązek ciągłego monitoringu zanieczyszczeń emitowanych przez zakład Kronospan w Mielcu – także godzinach nocnych. Przed sądem firma domagała się uchylenia pozwolenia zintegrowanego, wydanego w lipcu zeszłego roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, powołując się m.in. na wysokie koszty prowadzenia monitoringu.

Zakład Kronospanu w Mielcu produkuje płyty drewnopochodne i wiórowe, co zdaniem wielu mieszkańców miasta wiąże się również z produkcją uciążliwych dla nich zanieczyszczeń powietrza.

Jak możemy przeczytać w komunikacie Fundacji ClientEarth, zaangażowanej w sprawę przed WSA, z zakładu emitowane są pyły, w większości pyły drewna. W lutym zakłady Kronospan wystąpiły natomiast z wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego, zawierając w nim emisje metali ciężkich, m.in. rtęci, arsenu i ołowiu.

W kwietniu mieszkańcy Mielca zorganizowali trzydniową okupację drogi dojazdowej do zakładu, która była trzecim z kolei protestem mieszkańców – obok dwóch marszy, spośród których w jednym udział wzięło 15 tys. osób. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

„Jeśli koszty pomiaru ciągłego są zbyt wysokie dla zakładu, dlaczego mają być przerzucane na ludzi, którzy zapłacą za to swoim zdrowiem? Mieszkańcy Mielca chcą oddychać czystym powietrzem” – powiedziała Kamila Drzewicka, radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

„W sytuacji, gdy mamy do czynienia z zanieczyszczeniem powietrza w prawie całej Polsce, pozwolenia zintegrowane powinny zobowiązywać do ciągłego pomiaru emisji z fabrycznych kominów, aby inspekcja ochrony środowiska mogła wykonywać swoje obowiązki, a mieszkańcy wiedzieli co, kiedy i w jakiej ilości dostaje się do powietrza” – podkreśliła Drzewicka.

 

Źródło: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Fot. Sebastian Medoń

Podziel się: