W czerwcu NASK – Państwowy Instytut Badawczy i KPRM zaprosiły do udziału w projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa wszystkie szkoły należące do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zakończył się właśnie etap rekrutacji. Opublikowana została lista placówek, które otrzymają bezpłatne czujniki smogu i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów.
Edukacyjna Sieć Antysmogowato wyjątkowy projekt, w którym od czterech lat na rzecz czystego powietrza wspólnie działają instytucje państwowe i organizacje pozarządowe. Polski Alarm Smogowy od 2018 roku jest partnerem merytorycznym projektu, a zrzeszone w PAS Lokalne Alarmy Smogowe wspierają lokalne działania edukacyjne i informacyjne.
Dotychczas uczestniczyło w nim ponad 500 szkół, a właśnie teraz dołącza do niego aż 1,2 tys. kolejnych placówek. NASK – Państwowy Instytut Badawczy i KPRM wyposażą je w mierniki jakości powietrza i zaangażują całe społeczności szkolne w walkę ze smogiem. Lista szkół została już opublikowana na stronie projektu.
– To, w jakim środowisku będziemy żyć, zależy od nas samych. Chcemy mieć na to realny wpływ, podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje. Dlatego pracujemy nad poprawą stanu powietrza, nad tym, by nasze otoczenie było przyjazne dla nas i dla naszych dzieci. Na wspieraniu tych właściwych postaw, i to zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych, koncentruje się Edukacyjna Sieć Antysmogowa, wykorzystując do tego dostępne w szkołach bezpieczne technologie – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Projekt „ESA dla OSE”
Zgłoszenia do projektu „ESA dla OSE” przyjmowane były do końca czerwca. Najbardziej aktywne szkoły wzięły dodatkowo udział w grywalizacji – zorganizowały głosowanie uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie i przygotowały kreatywne prace konkursowe. Za te zadania otrzymały dodatkowe punkty w rekrutacji!
– Niemal 1,7 tys. szkół z całej Polski wzięło udział w akcji zorganizowanej przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Wspólnie z OSE – Ogólnopolską Siecią Edukacyjną – zapewniliśmy zestawy pomiarowe do badania jakości powietrza w szkołach. Zainstalujemy je teraz w 1,2 tys. placówek w całej Polsce jeszcze przed rozpoczęciem najbliższego sezonu smogowego – mówi Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.
Szybki internet OSE znajdzie dzięki temu kolejne zastosowanie – dane zbierane przez czujniki będą na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. W pobliżu placówki aktualny odczyt będzie widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości dzięki zainstalowanej na budynku tablicy informacyjnej – wyświetlać się na niej będzie aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.
Dane będą także prezentowane na stronie esa.nask.pl, skąd będzie je można pobrać na własne urządzenie do dalszych badań i analiz. Dla danej lokalizacji będzie można sprawdzić poziom pyłów PM10, PM2,5 i odnieść je do panujących warunków atmosferycznych – temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza.
Cyfrowa edukacja ekologiczna
– Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt unikalny na skalę europejską, który łączy dwa ważne obszary: edukację ekologiczną i edukację cyfrową. Uczniowie z 1,2 tys. szkół będą korzystać z pomiarów jakości powietrza, dzięki zainstalowanym na budynkach placówek czujnikom. Będą również uczestniczyć w zajęciach o smogu z wykorzystaniem cyfrowych materiałów, które będą udostępnione szkołom za pośrednictwem platformy e-learningowej eduESA – dodaje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Eksperci Edukacyjnej Sieci Antysmogowej przygotowali materiały edukacyjne na temat zanieczyszczenia powietrza w postaci kursów i e-lekcji. Na platformie eduesa.nask.pl na uczniów czekają gry, zabawy i interaktywne zadania, które pomogą im zrozumieć, skąd się bierze smog i jak skutecznie mu przeciwdziałać. Zdobywanie wiedzy ekologicznej w formie e-lekcji pomoże kształtować kompetencje cyfrowe uczniów, a jednocześnie będzie dla nich dobrą zabawą.
Nauczyciele znajdą na platformie scenariusze lekcji, materiały szkoleniowe i filmy. Otrzymają również zaproszenie na szkolenia i webinary, dzięki którym pogłębią swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza i poznają zadania, które czekają na nich w czasie realizacji projektu.
Uczestnicy projektu ze wszystkich szkoleń i materiałów skorzystają bezpłatnie!
Ważne informacje
Lista szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie „ESA dla OSE” dostępna jest pod adresem: 1200 czujników – Edukacyjna Sieć Antysmogowa (nask.pl)
Sprawdź, czy w Twojej gminie zostanie zainstalowany czujnik jakości powietrza ESA!
Więcej o projekcie na esa.nask.pl i na stronie ESA na Facebooku.