Udostępnij

Miesiąc po pożarach osuszają torfowisko nad Biebrzą. „To niedorzeczne”

09.06.2020

W sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego ruszyło osuszanie na dużą skalę – alarmują działacze ekologiczni. Wysychające Bagno Wizna jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków, a z suchego torfu mogą ulatniać się ogromne ilości dwutlenku węgla. Dzieje się to zaledwie miesiąc po niszczycielskich dla lokalnej przyrody pożarach.

Na sytuację zwrócili uwagę aktywiści Towarzystwa Przyrodniczego „Dubelt” i Fundacji „Dzika Polska”. Na zdjęciach satelitarnych zauważyli ponad 50 pogłębionych rowów odwadniających w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wysuszają one Bagno Wizna. To teren rezerwatu przyrody o szczególnym znaczeniu dla ptaków żyjących na podmokłych terenach. Plan Zadań Ochronnych Natura 2000 obejmuje w tym miejscu między innymi wodniczkę, dubelta czy bataliona. Już wcześniej było im trudno – przez bezśnieżną zimę i suszę.

Wody ubywa

– Co roku jeżdżę w to miejsce z dziećmi. Obserwując okolicę w marcu i kwietniu, załamałem się. Zazwyczaj widzieliśmy tam typowo wodno-błotne ptaki, na przykład bataliony. W tym roku najwięcej było skowronków, typowych dla pól i łąk. Poziom wody w rowach był o ponad metr niższy, niż w poprzednich latach, łąki były suche – załamuje ręce Adam Bohdan z „Dzikiej Polski” w rozmowie ze SmogLabem. Twierdzi, że rowy były kopane pod koniec kwietnia. Niedaleko płonął Biebrzański Park Narodowy.

Ochronę ptaków naturalnie występujących w tamtym miejscu wymaga program Natura 2000. Chodzi między innymi o budowę zastawek, którymi zatrzymywana jest bagienna woda. Po ich zainstalowaniu, zasypaniu rowów i opadach, sytuacja mogłaby wrócić do normy po zaledwie kilku tygodniach.

Czytaj również: Dlaczego odwołano dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego?

Kto osusza Bagno Wizna?

– Plan zadań ochronnych Natura 2000 zatwierdzono w 2013 roku. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest budowa zastawek. Okazało się, że nic się nie dzieje – mówi Bohdan. Jak dodaje, pogłębiane rowy znajdują się głównie na prywatnych działkach. Na razie nie wiadomo jednak, do kogo należą. Aktywiści zwrócili się o interwencję do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która ma obowiązek wymóc na właścicielach wstrzymanie prac i przywrócenie terenu do pierwotnego stanu.

– Unia przeznacza miliony na ochronę dubelta i innych gatunków, również na Wiźnie. Tymczasem właściciele działek niszczą siedliska ptaków – twierdzi aktywista.

Osuszanie torfowisk to także dramat dla klimatu – przypominają aktywiści. Po wyschnięciu uwalniają one do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, którego są naturalnym rezerwuarem.

– To niedorzeczne. Szczególnie w czasie kampanii prezydenckiej i apelów rządzących o walkę z suszą. Premier i prezydent zachęcają do zakładania oczek wodnych, korzystania z beczek. W tym samym czasie mnóstwo wody ucieka wykopanymi rowami – nie tylko w bagnie Wizna, ale w całej Polsce – puentuje Bohdan.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / ArtMediaFactory

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.