Udostępnij

Miesiąc po pożarach osuszają torfowisko nad Biebrzą. „To niedorzeczne”

09.06.2020

W sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego ruszyło osuszanie na dużą skalę – alarmują działacze ekologiczni. Wysychające Bagno Wizna jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków, a z suchego torfu mogą ulatniać się ogromne ilości dwutlenku węgla. Dzieje się to zaledwie miesiąc po niszczycielskich dla lokalnej przyrody pożarach.

Na sytuację zwrócili uwagę aktywiści Towarzystwa Przyrodniczego „Dubelt” i Fundacji „Dzika Polska”. Na zdjęciach satelitarnych zauważyli ponad 50 pogłębionych rowów odwadniających w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wysuszają one Bagno Wizna. To teren rezerwatu przyrody o szczególnym znaczeniu dla ptaków żyjących na podmokłych terenach. Plan Zadań Ochronnych Natura 2000 obejmuje w tym miejscu między innymi wodniczkę, dubelta czy bataliona. Już wcześniej było im trudno – przez bezśnieżną zimę i suszę.

Wody ubywa

– Co roku jeżdżę w to miejsce z dziećmi. Obserwując okolicę w marcu i kwietniu, załamałem się. Zazwyczaj widzieliśmy tam typowo wodno-błotne ptaki, na przykład bataliony. W tym roku najwięcej było skowronków, typowych dla pól i łąk. Poziom wody w rowach był o ponad metr niższy, niż w poprzednich latach, łąki były suche – załamuje ręce Adam Bohdan z „Dzikiej Polski” w rozmowie ze SmogLabem. Twierdzi, że rowy były kopane pod koniec kwietnia. Niedaleko płonął Biebrzański Park Narodowy.

Ochronę ptaków naturalnie występujących w tamtym miejscu wymaga program Natura 2000. Chodzi między innymi o budowę zastawek, którymi zatrzymywana jest bagienna woda. Po ich zainstalowaniu, zasypaniu rowów i opadach, sytuacja mogłaby wrócić do normy po zaledwie kilku tygodniach.

Czytaj również: Dlaczego odwołano dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego?

Kto osusza Bagno Wizna?

– Plan zadań ochronnych Natura 2000 zatwierdzono w 2013 roku. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest budowa zastawek. Okazało się, że nic się nie dzieje – mówi Bohdan. Jak dodaje, pogłębiane rowy znajdują się głównie na prywatnych działkach. Na razie nie wiadomo jednak, do kogo należą. Aktywiści zwrócili się o interwencję do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która ma obowiązek wymóc na właścicielach wstrzymanie prac i przywrócenie terenu do pierwotnego stanu.

– Unia przeznacza miliony na ochronę dubelta i innych gatunków, również na Wiźnie. Tymczasem właściciele działek niszczą siedliska ptaków – twierdzi aktywista.

Osuszanie torfowisk to także dramat dla klimatu – przypominają aktywiści. Po wyschnięciu uwalniają one do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, którego są naturalnym rezerwuarem.

– To niedorzeczne. Szczególnie w czasie kampanii prezydenckiej i apelów rządzących o walkę z suszą. Premier i prezydent zachęcają do zakładania oczek wodnych, korzystania z beczek. W tym samym czasie mnóstwo wody ucieka wykopanymi rowami – nie tylko w bagnie Wizna, ale w całej Polsce – puentuje Bohdan.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / ArtMediaFactory

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.